Mesajı Okuyun
Old 18-10-2010, 22:35   #27
Av.Şerife Temiz

meslektaşım,

diğer meslektaşlarımın TTK'dak, "açıga imza" madesine ilişkin açıklamalarına katılıyorum. Ancak burada , kanaatimce gerek uygulama gerekse yargıtay kararlarında göz ardı edilen bir husus var. Şöyleki; senet tedavüle çıkmadan önce zorunlu unsurları dışındaki diğer tali unsurlarının tamamlanmasında yasal olarak bir engel bulunmamaktadır. Burada tedavülden kast edilen; senedin imza edilerek diğer tarafa teslim edilmesi anıdır. Senet teslimi esnasında yasal olarak öngörülen 5 ana unsuru ( vade, emre havale ibaresi, düzenleme tarihi, ödeme yeri, keşideci imzası) ihtiva etmediği taktirde tedavülegeçen evrak bence senet değil adi bir belgedir.

Bu zorunlu unsurlardan her hangi birinin sonradan ilave edilmesi kanaatimce TCK 207 özel belgede sahtecilik hükümlerini gündeme getirmektedir. Ancak meslektaşlarımın bildirdiği örnek yargıtay kararlarından da anlaşıldığı üzere, Savcılar ve ceza Mahkemeleri, TTK'daki "açığa imza" maddesine gitmekte ve bunun suç olmadığı hususunda çelişen kararlar vermektedir.

Bu bilgiden sonra asıl size sorunuz yanıt vermek gerekir ise; hali hazırda bir meslektaşım hakkında bir Ağır ceza mahkemesinde yargılama devam ediyor. Onun dosyasındaki durum sizinki ile çok örtüşmüyor, zira bononun zorunlu unsurlarını meslektaşım dahil etmemiş, zaten ona o halde verilmiş. Buna rağmen şikayetçinin şikayeti kabul edilerek hakkında dava açıldı ve Mahkeme imza ve yazı incelemesine gitti. Rapor doğal olarak lehie geldi.

Bu dava örneğini göz ardı etmediğim için, "senedin doldurulmamış halinin suretinin karşı tarafın elinde olması halinde" ibaresini özellikle belirterek hukuki görşümü bildirdim. Çünkü senedin tedavüle çıkarılma esnasındaki halinin sureti karine olarak değerlendirilebilir. Bu da sizin açınızdan tehlike teşkil etmektedir. kaldıki ödeme yeri ve Tanzim tarihi, sizin eliniz ürünü olduğundan savcılık makamı hazırlık soruşturması aşamında dahi, iddiayı dikkate alarak yazı ve imza incelemesi yaptıracaktır ki yaptırması gerekir.

Buradaki ince nokta, zorunlu iki unsurun sizin eliniz ürünü olması. Maalesef TTK daki açıga imza maddesi TCK ile çelişiyor. Ceza Mahkemesinin hukuk hakimi yerine geçerek değerlendirme yapması mevzuata aykırı, aksi hukuki görüşteki arkadaşlarımın görüşleri uygulama yönündeki kararlara ilişkin olup, benim hukuki kanaatim ve örnek yargılama size umarım yardımcı olur.