Mesajı Okuyun
Old 07-06-2006, 21:49   #4
Av.Özcan

Merhabalar...

Benim de eşim devlet memuru ancak ben topluluk sigortası ve hastalık sigortası ödüyorum.Evlendikten sonra(2003) yaptığım araştırmada eşimin sağlık imkanından faydalanamayacağım kanaatine vardım. Bahsetmiş olduğunuz Danıştay kararında yanlış hatırlamıyorsam avukat lehine verilmiş bir karar.Ancak orada danıştay'ın vurguladığı şey sosyal güvencesi bulunmayan avukatın eşinin hastalık sigortasından faydalanacağı yönünde...
Yalnız, o karar çıktığı zaman sanırım topluluk sigortası kapsamına geçmeyen barolar vardı. Şimdi SSK ile topluluk sigortası kapsamında sözlşeme yapmayan baro kalmadığı kanaatindeyim.
Yani şu anda herhangi serbest çalışan bir avukat arkadaşımız talebi üzerine SSK sağlık imkanlarından faydalanacak durumdadır. Durum böyle olunca, kurumlar siz SSK kapsamında olabiliyorsunuz diyerek bu aşamadan sonraki talepleri reddedecek veyahut faydalanan meslektaşlarımızın mevcut durumlarına son verebileceklerdir.
Onun için "ben eşimin sağlık imkanlarından faydalanıyorum" diyen arkadaşlarımızın bu konuda fazla ses çıkartmamaları gerekmektedir.Her an diskalifiye olabilirsiniz...

Saygılarımla....