Mesajı Okuyun
Old 11-05-2007, 17:45   #4
ISIL YILMAZ

Sn.osmaniye,

Bir A.Ş.'de yönetim kurulunun olmaması mümkün değil, zira bu organ zorunlu organlardandır.Hala bu yolu tercih etmenizin en hızlı çözüm olacağını düşünüyorum. Ancak, bildiğiniz gibi yönetim kurulu bu yetkisini ( genel kurulu toplantıya çağırma) bir kurul halinde kullanmak zorunda. Ana sözleşmede aksine bir hüküm yoksa üye sayısının en az yarıdan bir azlası ile toplanarak ve toplantıya katılan üyelerin de çoğunluğuyla karar vermeli.

Bir başka yol daha var, genel kurul toplamakla ilgili : TTK m.370 :

"c) BÜTÜN PAY SAHİPLERİNİN HAZIR OLMASI
MADDE 370 - Bütün payların sahip veya temsilcileri, aralarından biri itirazda bulunmadığı takdirde umumi heyet toplantılarına dair olan diğer hükümler mahfuz kalmak şartiyle toplantıya davet hakkındaki merasime riayet etmeksizin de umumi heyet olarak toplanabilirler.
Böyle bir toplantıda bütün pay sahip veya temsilcileri hazır olmak şartiyleumumi heyetin vazifelerinden olan hususlar müzakere edilerek karara bağlanabilir."

Alıntı:

Mahkeme usul hakkına emsal Mahkeme kararı bulursam göreve başlatabileceğini ama bunu karşı tarafa da tebliğ edeceğini söyledi.

Ben tekrar baktım, ama böyle bir karar bulamadım. Kaldı ki, mahkeme bir karar vermiş, kararının üstüne nasıl bir işlemle denetçiyi göreve başlatacağını düşünüyor, onu da tam kestiremedim.

Saygılar.