Mesajı Okuyun
Old 17-11-2009, 19:51   #1
Av. Nehir

Varsayılan İlaçta çıkan böcek üzerine açılacak tazminat davası

Arkadaşlar, bir müvekkilimin kullandığı şeker ilacının içinde ( ağızdan alınıyor) kurtçuk veya böcek bulunduğunu tespit ettik; draje şeklindeki ilacı - açılmamış halde - ben de gördüm. İlaç şirketini aradık; müthiş paniğe kapıldılar; japonyadan v.s. telefonlar geldi. İnternet üzerinden yaptığım araştırmada durumun ilaç şirketinin hijyenik olmayan koşullarda üretim yaptığına karine teşkil ettiğini dolayısıyla ilaç ruhsatının iptaline kadar sonuçlar doğuracağını gördüm. Müvekkil aynı ilacı uzun zamandır kullandığı için oldukça rahatsız oldu haliyle. Yurt dışında bu tür durumlarda açılan tazminat davalarına tanık oluyoruz; zira ben de dava açmayı düşünüyorum ancak mahkemenin takdir edebileceği rakamda tereddütüm var; öncelikli olarak tazminat hukukunda uzman bir bilirkişiye gitmek mi gerekir, yoksa tespit yaptırıp - ilaçtaki böceğin varlığıyla ilgili- direkt davayı mı açsam kararsız kaldım; değerli görüşlerinizi ve varsa elinizde emsal oluşturabilecek karar örneklerinizi ( özellikle tazminatın miktarı konusunda ) paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler...