Mesajı Okuyun
Old 10-08-2007, 22:07   #49
avceker

Sayın Dr.Seven,
TTK .711/3 ile ilgili çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum.Kafamda ki soruların net yanıtlarını aldım.Makalenizin bazı bölümlerini takipsizlik kararına itiraz dilekçesinde ek olarak sundum. Ayrıca 10.dairenin son kararını da ekledim.
Konunun cezai boyutunun bu denli karmaşık hale gelmesi,biraz da savcılarımızdan kaynaklanıyor.Karşılıksız çek suçlarına (711 olmasa bile) bakışları şöyle;"Biz icra memuru yada tahsilatçı mıyız?""Alacak verecek işleri ile
cezanın ne ilgisi var?"Konuya bu açıdan bakan bir kısım savcılar takipsizliği basıyorlar.Karşılıksız çek suçlarının takibini, sırf zaman kazanmak isteyen borçlu
keşidecilerin 711 ' e dayanan tek taraflı irade beyanına bağlamanın kamu düzeni açısından sakıncalarını da göremiyorlar.Hukuki yoldan tahsili mümkün olmayan çeklerin ceza yönü de hukuk dışı bir uygulama ile tıkanırsa, boşluğu yasa dışı güçlerin dolduracağını düşünmüyorlar."Savcılar da iş yoğunluğunun altında eziliyorlar ve topu taca atıyorlar "diyenlere de yanıtım şu :Ayrılsınlar her işi almak zorunda olmadıkları avukatlığa geçsinler.Hukuk fakültesinden mezun olanlar ille de hakim savcı olacaklar diye bir kural yok.Tabii bu sözlerim,bakış açısı bu yönde olan yargı mensuplarına.Karşılıksız çek suçlarına da diğer suçlar
gibi bakanlara sözümüz yok.
Sayın Seven,konuya getirdiğiniz açıklıktan dolayı tekrar teşekkürler..