Mesajı Okuyun
Old 09-01-2015, 22:31   #2
av.gokcen

Merhabalar,

Mal paylaşımı davası olarak nitelendirdiğinize göre, elinizde katılma alacağı talepli bir dava var.

Adli yardım talebiniz reddedilmiş ve size harçları tamamlamanız için süre verilmiş olduğunu yazmışsınız. Bu nedenle ihtiyati tedbir talebinizin değerlendirilmediğini düşünüyorum.

Müvekkiliniz adli yardım için gerekli kriterlere sahip ise bu hususta mahkemeye açıklayıcı bir dilekçe yazarak, tevsik edici belgeri de ekleyerek (işsiz olduğuna dair sigorta kaydı, fakirlik ilmühhaberi gibi) adli yardım talebinin reddi kararına itiraz ederek, bu karardan rücu edilmesini ve adli yardım talebinizin kabulünü talep edebilirsiniz. Bu hususta yargıtay kararları ve AİHM kararları var. Gereğinde dilekçeyi verirken hakim ile de görüşebilirsiniz bu husus ile ilgili. Sonuçta dosya size bir de adli yardım dan gelmiş. Bu da tevsik edici bir belgedir diye düşünüyorum.

Ayrıca,dilekçenizde tedbir talebinizden de tekrar bahsederek talepte bulunun. Katılma alacağı dosyalarında tedbir kararı çoğunlukla veriliyor.

Etkili olacak deliller ise, eğer dava edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında bir katılma alacağı talebiyle açılmış ve halen mallar davalı adına kayıtlı ise, bu husustaki karine gereği, edinilmiş mal olmadığına yönelik ispat külfeti davalı yanda olacak.

İyi çalışmalar...