Mesajı Okuyun
Old 13-10-2010, 19:18   #1
denipre

Varsayılan Usulüne uygun kefalet ve taahhüt örneği ?kefalet harcı hesaba eklenmeli mi?

Arkadaşalar İhtiyati haciz aşamasında ihtiyaten sadece araç haczi yaptığım bir dosya var.Asıl takibe geçtim bu arada boş bir adrese haczede gittik.ancak Borçlunun adresleri düzmece olduğundan ödeme emri henüz çıkarmadım.Bu aşamada borçlu ve icra kefili olmak isteyen 3.şahıstan icra dairesinde taahhüt alacağım .Bu noktada hem kefaleti hemde taahhütü içeren bir tutanak hazırladım.Hem sizlere de faydalı olması hemde usulüne uygunluğu açısından görüşlerinizi bekliyorum.Bu noktada icra kefalet harcınında hesaba eklenip eklenmemesi noktasında görüşlerinizi bekliyorum.Aşağıda görüldüğü üzere tüm ferileri belirttik ancak dosya kapak hesabında masraf kalemlerinin ayrıntılı çıkmadığı malumunuz sizce bu problem olur mu Saygılar.
.................................
Yukarıda numarası yazılı müdürlüğümüz takip dosyasından borçlu ile icra kefili olmak ve taahhütte bulunmak isteyen 3.şahıs dairemize müracaatla (kimlik fotokopileri dosyaya alındı),

Borçlu söz aldı:
“Dosyadan tarafıma ödeme emrini şu anda icra dairesinde tebliğ aldım. Borca ve takibe her hangi bir itirazım yoktur, lehime işleyecek itiraz sürelerinden feragat ediyorum. Ben iş bu dosya borcunun tamamını, yasal fer’ileri ve ödeme tarihleri itibariyle (T.Ö: BK 84) (T.S: BK 84) uyarınca yapılacak mahsup neticesinde işleyecek faizi ile birlikte aşağıda belirttiğim vade ve miktarlarda ödemeyi kabul ve taahhüt ediyorum,ayrıca alacaklı tarafından ihtiyati haciz kararı için yatırılan teminatın iadesine muvafakat ediyorum dosya borcu çıkartılsın.” Dedi

3.kişi söz aldı:
3.kişi, “Ben bu dosya borcunun tamamına fer'ileri ile birlikte icra kefili olmak istiyorum. İcra emrinden bir örneği şu anda icra dairesinde tebliğ aldım, borcun miktarına vakıfım. İİK 20 ve devamı maddelerine göre lehime işleyecek sürelerden feragat ediyorum, takibin kesinleştirilmesinde hiç bir sakınca yoktur.
Ayrıca dosyada belirtilen borcun tamamını yasal faizi, icra giderleri ve vekalet ücreti gibi tüm fer'ileriyle birlikte aşağıda belirttiğim vade ve miktarlarda ödemeyi kabul ve taahhüt ediyorum. Yaptığım taahhüdün hukuki ve cezai sorumluluğu şu anda anlatıldı, biliyorum.dosya borcu çıkartılsın ” , dedi.

Demekle;

Yapılan hesaplamada ve ekte görülen hesap özetinde de görüldüğü gibi, borçlu ve icra kefilinin ödeyecekleri toplam miktar 12579,19TL dir.
Borcun açılımı ise şu şekildedir:Borcun aslı:10000 TL ,işlemiş faiz: 96,00TL ,ihtiyati haciz vekalet ücreti 175,00TL ihtiyati haciz yasal yargılama gideri tutarı 46,20 TL olmak üzere Takip çıkışı:10317,20 TL,
başvuru harcı 17,10 TL, peşin harç:51,50 TL ,Vekalet suret harcı 2,70 TL ,.Dosya gideri:0,60 TL,Baro Pulu:4.13 TL, posta gideri: 10 TL Tahsil harcı:817,10 TL( %7,92), Vekalet ücreti: 1238,06 TL,haciz yolluk harcı 40 TL ,vakıf aracı ücreti 20 TL Takip tarihinden bugüne kadar işlemiş faiz:61 TLdir. Son ödeme tarihlerine göre işleyecek faizden feragat edilmiştir.
Toplamda 12579,19 TL’dir.Buna göre borçlu ve icra kefili 10.11.2010 da,4000,00TL,10.12.2010 da 4000,00.TL,ve son taksidini 10.01.2011 de 4579,19TL olarak ödeyeceklerdir.

Borçlu ve icra kefili 3.kişi tekrar söz almakla; “Yapılan hesaplamaya bir diyeceğimiz yoktur,hesap tablosunu gördük,ve bir suretini elden teslim aldık iş bu borcumuzu biliyor ve kabul ediyoruz herhangi bir itirazda bulunmuyoruz .ayrı ayrı belirtilen şekilde ödemeyi kabul ve taahhüt ediyoruz” demekle beyanları aynen zapta geçirildi,hazır olan alacaklı vekili söz aldı: “3.şahsın icra kefaletini ,Borçlunun ve borçlu adına icra kefili olarak üçüncü kişinin yukarıdaki ödeme taahhüdünü aynen kabul ediyorum, kendilerine yasal ihtarat yapılsın” demekle borçluya ve icra kefili 3.şahsa ödeme taahhüdünün hukuki mahiyeti ve taahhüdün ihlal edilmesi halinde hukuki ve cezai sonuçları anlatıldı. “Anladık, müdrikiz” demekle tutulan zabıt birlikte okundu ve müştereken imza altına alınarak bir nüshası borçluya bir nüshası icra kefiline bir nüshası alacaklı vekiline ve bir nüshası da müdürlüğümüz dosyasına bırakıldı.15.10.2011