Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 10:54   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Zamanakarsi
Bir Belediye tarafından bir derneğe satılan gayrımenkul var. Bu gayrımenkul 2886 sy yasanın 72. maddesine göre derneğe satılıyor.
Belediyeler 2886 sayılı Kanun'un 72.maddesine göre satış yapamazlar. Bu maddenin kapsamı Hazine malları ile sınırlı olup, Belediye malları bu maddeye göre satılamaz.
Alıntı:
Ancak dernek gayrımenkulü kiraya vermek istediğinde satım ve tapuya kayıttan 7 yıl sonra konulmuş kiraya verilemez şerhini görüyor.

İlgili yasa maddesinde amaca aykırı kullanılamaz ve satılamaz deniyor. Derneğin amacı zaten kiraya vermek. Ancak tapudaki şerh nedeni ile kira ilişkisi kurulamıyor.
İlgili maddeye göre böyle bir şerhe gerek bulunmamakta: Zaten 72.maddeye göre satılan bir taşınmaz kiraya verilemez; derneğin amacına uygun olarak kullanılmak zorunda. Derneğin amacı "taşınmaz kiraya vermek" olamaz.

72.madde aşağıda sunulmuştur:
KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLERE TAŞINMAZ MALLARIN SATIMI
MADDE 72 - Kamu yararına çalışan derneklere, kuruluş gayelerine uygun olarak kullanılmak üzere, Hazinenin özel mülkiyetinde kayıtlı bulunan ve kamu hizmetlerine tahsisli olmayan taşınmaz malları, satış tarihindeki alım satım rayici nazara alınarak kıymet takdiri suretiyle satılabilir.
Bu yolla edinilen taşınmaz mallar veriliş maksadı dışında kullanılamaz ve satılamaz.
Beş yıl içinde kuruluş gayesine uygun olarak kullanılmadığı takdirde taşınmaz mal, satış bedeli üzerinden Hazinece geri alınır.
Alıntı:
1- Sizce satım ve tapuya tescilden 7 yıl sonra belediye tarafından boyle bir şerh konulması mümkün müdür.
Size verilen bilgi yanlış olmalı: Her türlü şerh ancak satış işlemi sırasında konabilir. Soınradan şerh konmasını tapu memuru kabul edemez.
Alıntı:
2- Yasal ve özellikli bir durum olup olmadığı hakkında şu an bir bilgimiz yok ancak bir an için satım ve devirden sonra belediyenin sonradan şerh koyabileceğini düşünürsek bile kiraya vermenin dernek için ve gayrımenkul için amaca aykırı kullanım olmadığı neticesinde ne yapılabilir sizce.
Kiraya vermek amaca uygun kullanım sayılamayacağından yapılacak bir şey olmadığı kanısındayım.

Ayrıca satış da geçersiz olup bir dava açılması halinde tapu kaydı belediyeye geri döner.

Saygılarımla