Mesajı Okuyun
Old 11-04-2003, 10:39   #10
jurista

Sayın Hamdi Sırrı Bey
Ben daha Yeni Avukatlık mesleğine atılmış bir meslektaşınız olarak avukatlık sorunlarının bir kısmını çok güzel özetlediğinizi söylemeliyim ancak çözüm önerileriniz konusunda size katılamayacağım, Avukat sayısının sınırlandırılması amacı ile çıkarılan Avukatlık sınavından son anda muaf olarak bu işe başlayan ben ve arkadaşlarım bu sınavın yanlışlığını kanıtlamak için çok uğraştık ama bizler dışında kimseye bir yararı olmadı... aslında Bana kalırsa Sorun Avukatlık sayısının sınırlanması ile değil Hakim Savcı noter Vb. Hukuk Fakülteleri Mezunlarının girebileceği mesleklere girmenin daha serbest ve kolay hale getirilmesi ile çözülebilir...
Adliyelerde Hakim Ve Savcı sayısının gerekenden ne kadar az olduğunu, bir çok hakimin duruşmada bir dosyaya 10-15 Dk dan fazla zaman ayıramadığı da hepimizce bilinen bir gerçektir.
Ayrıca şu an Avukatlık yapan Bir çok tanıdığım bu mesleklere giremediği için son seçenek avukatlık yapıyorlar... Şimdi bu kimselerin ellerinden kalan son meslek olan Avukatlık Mesleğide alınırsa 38 Tane diye belirttiğiniz (-ki bir problemde bu fakülte ve öğrenci sayısının gerekenden fazla olması ve bu sebeblerle yeterli eğitim verememeleridir.) bu Fakülte Mezunları Hukuk Fakültesini bitiren işşizler ordusuna mı katısın ve o kadar emekleri boşa mı gitsin?
Özetle ben mesleklere dağılım saglansın avukatlığı Zorlaştırmak yerine Diğer seçeneklerin önü açılmalı bence...
saygılarımla