Mesajı Okuyun
Old 24-05-2017, 11:11   #1
Tortuga

Soru Kamulaştırmasız el atma nedeniyle taşınmaz bedelinin tahsili davasında harç miktarı

Öncelikle, mesleğe yeni başlayan bir avukat olarak, tecrübelerini paylaşarak yardımcı olacak tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.Sormak istediğim hususa gelir isek;

Belediye tarafından hem fiili hem de hukuki olarak kamulaştırmasız el atılan ve %80 oranında işgale uğramış 8200 metrekare büyüklüğünde bir taşınmaz var.Bu taşınmaz ile ilgili kamulaştırmasız el atma nedeniyle taşınmaz bedelinin tahsili davası açılmasını düşünüyorum. Davayı asliye hukuk mahkemesinde belirsiz alacak davası olarak açarken, dava değerini 10.000 TL göstererek az miktarda harç yatırılması yolunu düşünsem de, daha sonradan keşif ve bilirkişi raporu neticesinde gerçek değer saptandığında (ki bu değer tahminimce 10.000.000 TL-On milyon TL'yi bulacağından) eksik harcın tamamlanması durumunda ne kadar harç yatırılacağını merak ediyorum. Açıkçası naçizane hesaplamalarım neticesinde yaklaşık 300.000 TL'yi bulacağını düşünüyorum. Yardım beklediğim husus ise tecrübeli meslektaşlarımın bu hesaplamaları doğru yapıp yapmadığım hususunda bana yol göstermesi. Zira durumun öngörülebilir olmasını, müstakbel müvekkillerime açıklama yapmak açısından elzem görüyorum. Yol gösterecek herkese teşekkür ederim.