Mesajı Okuyun
Old 15-12-2010, 16:36   #13
Admin

Sayın hciyiltepe,
Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Teoride güzel bir tartışma konusu... Ancak kaç meslektaş arkadaşımız büroda dahi olsa danışma ücreti alabiliyor ki internet üzerinden danışma ücreti alınabilsin...
Kendi adıma bu tartışma konusunun oldukça önemli olduğuna ve gelecekte daha da önemli hale geleceğine inanıyorum. Konu günde 3 tane site ziyaretçisine ancak ulaşan binlerce av.tr sitesi sahibi meslektaşımıza çok teorik gelebilir ancak profesyonel online hukuki danışma konusunun bundan çok daha derinde kökleri var ve yakın zamanda bazı kişilerin "internette ektiği tohumlar" filizlenmeye başladıkça bu konunun oldukça gündeme geleceğine, hatta TBB'nin bir düzenleme yapmak zorunda kalacağına ben kendi adıma eminim.

Online hukuki danışma denilince lütfen sadece av.tr sitenize "bize eposta ile danışmak istiyorsanız önce aşağıdaki hesap numaramıza X-TL yatırıp, sonra mesajınızı gönderin" şeklinde bir ibare koymayı hayal etmeyiniz. Evet bu ibareden sonra hesabınıza para yatırılmasını birkaç asır bekleyebileceğinize ben de katılıyorum. Ancak online hukuki danışma konusunda internet hayal gücü olanlara çok fazla imkanlar sunabilir ve bunları kullanmaya başlayanlar da benim kulağıma geliyor.

Bu konuda site örneği verip kimseyi gücendirmek ya da yanıt hakkı doğurmak istemiyorum ama Türk Hukuk Sitesini farazi bir senaryoda kobay yapıp şu örneği vereyim: THS her gün 60.000 tekil ziyaretçi alıyor ve bunların en az 50.000'i hukukla ilgili bir sorusuna yanıt bulmak isteyen hukukçu olmayan ziyaretçiler. Site üyeliğimiz onlara kapalı, siteye üye olamıyorlar, iletişim sayfamızda kocaman ve kırmızı yazılmış "Lütfen site yönetimine hukuki soru göndermeyiniz!" ibaresi var, sorularını oradan da yöneltemiyorlar ve THS ile maceraları bu noktada çoğu kez bitiyor. THS bir banka ile anlaşma yapsa ve kredi kartı ile internet üzerinden ödeme sistemi kursa, daha sonra bunu bir danışma formuna bağlasa ve ödeme yoluyla soru kabul etse, sizce ne olur? Ben tahminimi söyleyeyim: Vergi rekortmenleri listesine girer! Böyle bir uygulamayı THS hiçbir zaman yapmaz, zira bizim duruşumuza, ilkelerimize ve hedeflerimize ters. Peki sizce binlerce ziyaretçi alan her site aynı duruşa sahip mi?

Keza bugün için b
inlerce ziyaretçiye sadece büyük portallar ulaşıyorsa da, birkaç yıl sonra av.tr siteleri de bu ziyaretçi sayılarına erişebilir. Google'a girip "hukuki danışma" yazdığınızda bugün için ilk sırada karşınıza bizim forum alanlarımızdan bu konu çıkıyor. Bu konunun bu terimle 1 numara çıkmasında bizim hiç dahlimiz yok, böyle bir çabamız HİÇ olmadı, bizim pozisyonumuz hiçbir çalışmaya dayalı değil. Ancak bir terimde google'da 1 numara çıkmak için yapılabilecek teknik çalışmalar var ve bir süre sonra bir av.tr sitesinin bu çalışmaları yapıp, bizim üstümüze çıkacağına ben eminim. Neden mi, çünkü içeriği son derece zayıf ve sadece 3 yanıt içeren bu konumuz sadece "hukuki danışma" arandığında Google'da 1 numara çıktığı için bugün itibariyle 21.409 ziyaretçiye ulaşmış da ondan! Bu terimi arayan 21.409 ziyaretçiyi bir av.tr sitesi çekmeyi başarırsa halen kimseden para alamayacağına mı inanırsınız? Bir süre sonra bunu yapmayı "akıl edecek" bir av.tr sitesi çıkacaktır, o zaman onlara sorarız.

Dolayısıyla online hukuki danışmaya bir de bu açılardan bakılması gerektiğini düşünüyorum. X'in Y'nin av.tr siteleri için günde aldıkları 2-3 ziyaretçi ile online profesyonel danışma teorik bir konu olabilir, ancak internetin evlerimize giriş hızı düşünüldüğünde, yakın bir zamanda, hatta belki de şimdi bile, online hukuki danışmayı ciddi bir gelir kaynağı haline dönüştürecek potansiyele sahip azımsanmayacak kadar platform var. Bu sadece keşfedilmeyi bekleyen (hatta bazılarının yavaş yavaş ayak basmaya başladığı) yeni Amerika'dır ve bence "Teksas" olmaması için de şimdiden (geç bile kalmış olabiliriz) tartışılmaya başlanmalıdır.