Mesajı Okuyun
Old 03-09-2003, 11:04   #1
emirhan

Kitap Vekalet Süresi Kaç Yıl?

Merhaba arkadaşlar,
Benim bir sorum var, tabiki bu konuyu ben bir avukata danıştım, fakat o kadar farklı yerlerden farklı yorumlar geldi ki, ben de bu konuyu, hiç menfaatı olmayan belki benim için daha objektif olabilçek sizlerle paylaşmak istedim.
Olay şu;
Babamın ve annemin üzerine kayıtlı olan evin bulunduğu arsa için, dayımlar çok geniş kapsamlı ve süresiz ipotek alabilmek, annemlerin kaldığı yurt dışında bulunan konsoloslukta vekalet imzalatmışlar. Ancak bu vekalet metni Türkiye’deki bir Avukat tarafından hazırlanıp oradaki Konsolosluktaki vekalet formlara ilave edilmiştir.
Babam ve Annem ipoteğin çözülmesini istedikleri için dayımlara karşı dava açmış durumdalar. Vekaletin veriliş tarihi ocak.1990 olduğu için, Konsolosluktaki hukuk görevlilerine göre, bu vekaletin geçerliliği 5 yıl olup 1995 yılında sona ermiştir.
Ayrıca bu vekalete dayanarak 1998, 1999 ve 2003’de yükselttikleri ipotek bedeli geçersiz olup iptal edilmesi gerekmektedir. İpotek sadece vekaletin geçerlilik süresinde, yani 1995 yılına kadar verilen miktara kadar sorumludur.
Tabi bunu konsolosluktaki hukuk görevlileri söylüyor, buradaki Tapu dairesindeki görevliler böyle bir şey olmadığını söylüyorlar.
Benim sorum şu; tarih belirtilmeyen vekalet ne kadar geçerlidir?
Ve vekaletin geçerliliği sona erdikten sonra da kullanılmışsa, bundan kaynaklanan veya doğan yükümlülüklerden vekaleti veren kişiyi sorumlu tutulana bilinir mi?

Saygılarımla