Mesajı Okuyun
Old 18-12-2017, 12:02   #13
keenlemyekün

Meslektaşım selamlar. Rica etsek kararı bizimle paylaşmanız mümkün olur mu? Bugün son günlü benzer bir dosyada şikayet dilekçemiz var. Orada kullanmayı düşünüyordum. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Alıntı:
Yazan Av.Emre Cancı
Sayın meslektaşım aynı şekilde iş mahkemesinde bir davamız sonuçlandı. Karar aynen şu şekilde ''mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı ile işçiye...'' bizde sizin gibi düşündük ve Merkez Bankası oranlarına baktık. Daha sonra faize itiraz edildi ve davamız geçen hafta sonuçlandı ve kaybettik. Gerekçeli karar aynen şu şekilde : '' Davacı tarafça takipten sonra işleyecek dönem için %20 faiz işletilmesinin talep edildiği, talep edilen faiz miktarının fahiş olup ilama uygun olmadığı BANKALARDAN BİRER YILLIK FAİZ ORANLARININ SORULARAK GELEN FAİZ ORANLARINA GÖRE BİLİRKİŞİ VASITASI İLE FAİZ HESABININ YAPILMASINI İSTEDİKLERİ VE TAKİPTEN SONRAKİ %20 FAİZ ORANININ FAHİŞ OLMASI SEBEBİ İLE FAİZ ORANININ İPTALİ dava ve şikayet olunmuştur. '' bizde aynı şekilde merkez bankası faiz oranlarına diğer bankalar uymak zorunda gibisinden itirazlarda bulunduk. KARAR : Faiz oranları tenkis edildi ve neredeyse faiz miktarı %60 %70 azaldı. Kararın temyiz yolu da kapalı.

Yargılama aşamasında dosya bilirkişiye gitti ve bilirkişi bütün bankaların faiz oranlarını tek tek yazdı ( 28 adet bankadan faiz oranı istenilmiş) yinede karar verilirken bunlardan en yükseği baz alınmadı. Muhtemelen davayı kaybedeceksiniz çünkü yargıtay ne yazık ki Merkez Bankası faiz oranlarını önemsemiyor. Ben iş mahkemesinde verilen 'Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz Oranı' kavramını artık YASAL FAİZ olarak algılıyorum. Emin olun yasal faiz ile icra takibi başlatsaydım takip çıkışı tenkis edildikten sonraki miktardan daha yüksek olacaktı.