Mesajı Okuyun
Old 16-08-2011, 19:38   #24
Av. Caner Arıcı

slm... değerli meslektaşlarım, bence burada en önemli hususlardan biri zamanaşımı ve hak düşürücü sürelerdir.. şöyle ki; önce işçi alacakları davası açıp neticelendikten sonra bu dosyayı delil olarak gösterip hizmet tespiti davası açmayı düşünürken; veyahut da tersi durumda önce hizmet tespiti davası açıp neticesinde bu dosyayı daha sonra açacağınız işçi alacakları davasında delil olarak göstermeyi düşünürken zamanaşımını veya hak düşürücü süreyi kaçırabilirsiniz; bunu özellikle göz önüne almak gerektir... ayrıca çoğu durumda işçi alacakları davalarında kısmi dava açılmakta, bilirkişi raporundan sonra ıslah yoluyla dava değeri artırılmaktadır ki; burada da ıslah zamanında, -ayrıntıya girmiyorum- bazı alacaklarda 5 yıllık zamanaşımı dolmuş olabilir!!, bu da düşünülmelidir!!... kanaatimce zamanaşımı ve hak düşürücü süreler konusunda sıkıntı yaşanabileceği durumlarda her iki dava da aynı anda fakat ayrı ayrı (iki dosya halinde)açılmalıdır... Yargıtay Hukuk Genel Kurulu her iki davanın birlikte görülebileceğini belirtmişse de, kanaatimce davaların ayrı açılması gerekmektedir; zira davaların birisi maktu diğeri ise nisbi harca tabidir,ayrı ayrı harçlarının yatırılması gerekmektedir, ayrıca hizmet tespiti davasında SGK da davalı gösterilmektedir, ve de yargılama usulleri farklıdır..... Uygulamada, aynı dava dilekçesi ile her iki davayı da açtım, işçi alacaklarından sadece davalı işverenin sorumlu tutulması kaydıyla diye belirttim, dava tek dosya olarak devam etti, ta ki karar verilirken dosya tefrik edildi, iççilik alacakları davasına yeni esas numarası verildi, hizmet tespiti davasının harcı tamamlattırıldı ve karar verildi, işçi alacakları dosyasında da işbu hizmet tespiti davasının kesinleşmesi beklendi (bekletici mesle yapıldı)... Başka bir yerdeki iş mahkemesinde her iki davayı da aynı gün iki ayrı dosya olarak açtım, mahkeme talebimiz olmamasına rağmen dosyaları birleştirdi, yargılama sonunda ayırmadan her ikisi için de aynı dosyadan (Yargıtay'a göre işçi alacaklarında hizmet tespiti davası bekletici mesele yapılmalıdır görüşü hakim olmasına karşın!!)karar verdi, dosya şu an Yargıtay'da (buradaki bekletici mesele yapılması hususundan "kesinleşme" mi kastedilmektedir bilemiyorum)... Ancak; kanaatimce, zamanaşımı ve hak düşürücü süresini de göz önüne alarak davaları ayrı açmak, daha sonra birleştirilmesini talep etmek, karar verilirken de -hizmet tespiti davasını bekletici mesele yapmak Yargıtay kararları gereği olduğundan!!!- tefrik talep etmek en doğrusu olacaktır!!!