Mesajı Okuyun
Old 16-10-2010, 09:37   #5
praeses

Sayın Meslektaşım,

Kendi büromu açmadan önce yanında çalıştığım meslektaşlarım pek çok şirketin vekilliğini yapıyorlardı. Bundan kendime pay biçerek, kendi ofisimi açarsam yaşayacağım sorunları bildiğim için, birkaç şirkete hukuki yarıdm sağlayarak aynı zamanda vekalet ücretleri ile maddi sıkıntılarımı hafifletebileceğimi umuyordum. Fakat şanssızlığımdan mı, yeterli çevreyi edinemediğimden mi bilemiyorum, başvurduğum tüm şirketler kendi bünyesinde çalışacak bir avukat istediler. Yani ofisi kapatıp, şirkete dahil olmalıydım, yapamadım. Sorunuza gelince, meslektaşlarımın belirttiği üzere, şirketin faaliyet alanı somutlaştığında ne tür sorunlarla karşılaşacağı da aşağı yukarı anlaşılacak, vereceğimiz cevaplar o zaman size daha net yol gösterecektir. Fakat benim gibi herhangi bir şirket, ya da birden fazla şirket arayışıyla, geniş bir yelpaze için hazırlanıyoranız, tavsiyem şu:

Üstat Suat Ergin'in belirttiği gibi sözleşmeler hukukuna hakim olunuz. Birkaç örnek vereyim, bayilik sözleşmelerinde genellikle sıkıntılar çıkmaktadır. Örneğin bayinin iflası, konkordato ilan etmesi halinde şirketin bayiden alacakları genellikle matbu sözleşme metinlerinde korunmadığı için, şirketler sizin bu duruma çare olmanızı isterler. Bunu çok yaşadım.

Öte yandan, icra hukukunda olabildiğince kıvrak olmalısınız. Genellikle şirketler avukatlardan aylık-üç aylık-senelik rapor isterler. Tahsil edilemeyen alacakların arkanızdan fazlaca konuşturacağı kesin. Bu yüzden eğer büroda tek başınıza ve yoğunsanız, icra konusunda yardımcı olacak bir personel almanızı öneririm-ki bazı şirketler önceden personel durumunuzu da göz önünde bulundurarak tercih yapıyorlar.

Ticaret hukuku olmazsa olmaz. Zaten belirtilmiş. İhaleler şirketlerin malum ekmek teknesi ve baş ağrısıdır. İhale açısından sık sık sorun yaşayan şirketlerle karşılaşacaksınız ve ceza davaları da peşpeşe gelecektir. Ayrıca uluslararası bir şirketle çalışacaksanız, taşımacılık, konişmento vs. yani deniz ticareti ile ilgili donanım sahibi olun ki, tercih edilebirliğiniz ve şirketle çalışma vadeniz garanti olsun.

İş hukukuna gelince. Şirketlerin resmi tatil, fazla çalışma, iş güvenliği, kıdem ihbar tazminatı sorunları bitmez. İşveren vekili olarak haklı işçinin hakkını vermeniz, haksız işçiye ise nafile ödemeden kaçınmanız gerekir. Şirketler size de işveren usulünce davranacaktır, önleminizi alın

Tüm bunların dışında, size dost tavsiyesi, şirketin sizi seçmesinin yanısıra siz çalışacağınız şirketi iyi seçin, derim. Kaldı ki, masraf konusunda mutadı aşan kuşkular içindeki bir şirket size çok sıkıntı yaratır. Örneğin aylık belli bir tutarı masraf olarak ayrıca ödemelerini teklif edin, fazlasını iade eder, ya da size yapacakları ödemeden düşersiniz. Yoksa cepten harcadığınızla kalır, fazladan bir baro pulu uğruna bile ziyadesiyle açıklama yapmak durumunda kalabilirsiniz. Unutmadan eklemek istediğim bir husus da dosyalar hakkında şirketi bilgilendirmek. Ayda iki pazar gününü dosyalarınızı tek tek incelemeye ayıran şirketler de karşınıza çıkabilir. Bu yüzden fazladan toplantılara gerek bırakmaksızın, şirketi dosyaların aşamaları hakkında bilgilendirmek için sistem oluşturun. Duruşma tutanaklarını fakslamak, dosya aşamalarını gösterir excel tablosu oluşturup güncellemek vs. olabilir.

Değindiğim olumsuzluklara karşın, şirketlerle çalışmak bana göre de faydalı, zevkli ve verimlidir. Ancak önerdiğim gibi, her şirketin aynı olamayacağını dikkate alarak, çalışmayı düşündüğünüz şirkete bir de siz puan verin. Eksisi çoksa, lanet eder, artısı çoksa rahat edersiniz.