Mesajı Okuyun
Old 10-02-2010, 16:24   #4
Av. Asena

"Hayırlısı olsun" diyerek başlamak istiyorum. Fakülteyi ankara'da okudum, stajımı Ankara Barosunda yaptım ve mesleğe de Ankara Barosuna bağlı olarak başladım. Ancak tek başıma büro açmak benim için o zaman lükstü, hele de Ankara ortamında.. Staj yaptığım ve devamında da avukat olarak çalıştığım büro Kolej metro çıkışına yakın, Sağlık sokaktaydı. Kiralar 2007-2008'de 750 civarındaydı. SSK, vergi (her ay KDV+3 ayda bir stopaj vb), elektrik,su,ısınma,internet,telefon,yemek,yol,sekr eter maaşı+ssk(+belki yol,yemek) derken aylık gider 2000 TL'yi bulur. Ofisi açtığınız anda kapıda müvekkillerin birikmeyeceği de düşünüldüğünde en başta bir birikiminizin olması, ve bu birikimin rahatça erimesine de izninizin olması gerekiyor (İç karartacı olmamıştır umarım)

CMK'ya kaydolup müdafilik yapmanızı öneririm. İşleyişi öğrenmek ve ceza usulünün uygulamadaki yerini anlamak için bu denizde yüzmeniz gerekiyor. Ancak ödeneklerin ne zaman geldiğini bilemediğimiz için (her ay belli bir miktar ödenmediği için genellikle -genellikle mi pardon yanlış söyledim, ara sıra diyecektim - ödeme yapıldığı için evraklarınız birikir ve tüm evrakların ödemesi yapılmaz, cüzi miktarlı ödemeler yapılır) sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Tavsiyem, Ankara gibi büyük bir şehirde birkaç meslektaşınızla hareket etmeniz ve ilk etapta sekreter çalıştırmamanız. Sıhhiye yani adliye yakınlarındaki büroların kiraları hala ucuzdur diye düşünüyorum. Bir süre sonra da yani gelir gideri dengelediğinizde de kendi büronuzu açabilirsiniz.

Ama yinde de tek başıma çalışacağım diyenlerdenseniz, Ankara'da benim gösteremediğim cesareti gösterecek olmanızdan ötürü önce takdirlerimi sunmak isterim.

Şimdiden kolay gelsin..