Mesajı Okuyun
Old 31-10-2008, 18:09   #13
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Sonat Güvenç
Doğrudur Harp Okulu Mezunları Kurmaylık Sınavları'na girebiliyor..
Geçen gün, Emekli Askeri Hakim Albay Ümit Kardaş'ın bir söyleşisini okumuştum. "Ben askeri okul mezunu değilim, sonradan girmeyim.. Generalliğe kadar yükselebilirdim ama böyle bir idealim olmadı.." tarzında bir cümlesi vardı. Bunu okuduktan sonra araştırdım ben de, aynen sizin dediğiniz gibi harp okulu mezunları girebiliyormuş.. Tabi bu konuda çalışmalar olduğunu da duydum. Yani bu sınırlamayı kaldıracaklar gibi gözükmekte..
Kanımca çoğu askeri hakim rütbeden çok hukukçu kimliğini ön planda tutuyordur.. En azından sosyal yaşamında

Sayın Güvenç,

Şimdiye kadar olan uygulama sadece harp okulu mezunu olduktan sonra dışardan (eski adıyla ekstern)uygulamayla hukuk fakültesi mezunu olan, yani harbiye kaynaklı askeri hakimlerin kurmaylık ve devamında generallik rütbesine yükselebileceği şeklindeydi. Ancak 1999 Yılında öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminde yapılan reformun ardından bir subayın bahsettiğim şekilde harp okulu mezunu olup, daha sonra hukuk fakültesine girmeye hak kazanması neredeyse imkansız hale geldi. Bilindiği gibi hem askeri liseler, hem de harp okulları tamamen fen ya da mat-fen alanında eğitim veren kurumlardır. Dolayısıyla harp okulu mezunu olabilmek için askeri lise, yahut sivil bir liseden 'fen' alanından mezun olmak kat'i bir koşuldur. Fen çıkışlı bir kimsenin hukuk fakültesini kazanabilme oranı tüm soruları doğru işaretlediğinde bile -neredeyse- imkansız olması nedeniyle, yakın zamanda emekli olacak harbiye kaynaklı hakimlerin yerine general rütbesinde (sivil kaynaklı)askeri hakimlerin gelmesi de imkansız bir hal alacaktır. Bu nedenden dolayı yapılmak istenen bir düzenlemeyle sivil kaynaklı askeri hakimlere kurmaylık ve generallik yolu açılmak istenmektedir, ancak ordu bünyesindeki sert 'harp okulu' lobisinin muhalefetine maruz kalmaktadır.

Sayın Alfar, daha önce de belirttiğim gibi yaklaşık 1 yıldır ordu mensubuyum ve yukarıda verdiğim her bilgiyi tek tek gözlem ve analiz ederek bizzat edindim. Ordu bünyesinde 'harp okulu lobisi' olarak adlandırdığım grup öylesine bir güçtür ki askeri lise mezunu olmadan harp okuluna giren subaylar bile dışlanır bu grup tarafından. Hele ki mevzu kurmaylık sınavı ve devamında generallik olursa ne askeri lise, ne de harp oklu mezunu olmayan bir askeri hakimin harp okulu mezunu olmasına rağmen bir çok subayın erişemediği bu mertebeye erişmesi huzursuzluktan da öte infial doğurur kurum içinde.

Bol şans dilerim,
Saygılarımla