Mesajı Okuyun
Old 13-04-2007, 14:05   #8
Av.Şule Pınar Narin

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
5 tanıktan 3'ünün dinlenmiş olması olumlu kanaat için yeter diye düşünüyorum. Ancak günümüz teknolojisini de gözardı etmemek gerekir. Objektif olarak olaya bakarsanız belki de mahkemeye siz de hak verirsiniz. Günümüzde photoshop benzeri programlarla fotoğraf üzerinde ciddi oynamalar yapılabilmektedir. Şüpheden sanık yararlanır ama olumlu kanaat için de bir şüphe varsa bu şüphenin de giderilmesi maddi gerçeği bulmak açısından şarttır. Geçmişte yaşananları mahkeme önüne net bir biçimde koyduğunuzda müvekkilinizin tutuklanması gibi bir şüphenizin olmaması gerekir. Yakalama işleminin çoğunlukla olur olmaz her olayda uygulanması bana da manasız gelir. Bu konuda haklısınız ama sizin olayınızın özellikleri biraz farklı, fotoğraftan tarafsız tanıklarca yapılmış teşhiste fail budur deniliyorsa, bu ihtimalin üzerine gitmek de savcının görevidir.

Maalesef tanıkların tarafsız olduğu kanaatinde değilim.Çünkü olaylar emniyete intikal eder etmez , polis hemen benzeri olay bir başka ilçede de yaşanmıştı fail buydu deyip,müvekkilin resmini gösteriyorlar.EE müvekkil de daha önce belirttiğim gibi gerçek faile benzediği için tanık ve müştekiler hemen evet bu diyorlar.Size enteresan bir şey anlatayım.Bir başka ilçede işlenen olayla ilgili olarak müvekkil herşeye rağmen tutuklandı ve bu esnada aynı suç bir başka ilçede işlendi ve yine müvekkil hakkında yakalama çıktı ve ben ilgili Savcı ile görüştüğümde müvekkilimin cezaevinde iken bu suçu işleyemeyeceğini söylememe rağmen ,yakalama kararı kalkmadı ve biz teşhise gitmek zorunda kaldık.