Mesajı Okuyun
Old 21-10-2010, 13:24   #8
Av. Taner BAŞ

Mutlu

Alıntı:
Yazan Av. çağlar bildirici
sayın meslekteşalarım, Bu yönde benimde bir sorum olacak. Müvekkilin eşi 2005 yılında motorsikleti ile yapmış olduğu kaza da 76 yaşında vefat ediyor.Karşı taraf tali kusurlu.Ceza dosyası halen temyizde. Müvekil yanlızca sigorta şirketine tazminat davası açmak istiyor. Ancak müteveffa öldüğünde emekli değil, ve sigortalı bir iş de yok.Geçimini güçlükle sağlıyor. Bu durumda yaşı da gözönüne alındığında destektem yoksun kalma tazminatı açmanın hukuki yararı var mı? İzlenecek usul ne olmalıdır? şimdiden çok teşekkür ederim.

Üstadım;
PMF Yaşam tablosu uyarınca; 76 yaşındaki bir kişinin bakiye ömrü 6.25 yıl. Bu kişinin yaklaşık 6 yıl 2 ay daha yaşayacağı varsayılıyor. İnsan hayatında iki ayrı dönem var birisi aktif diğeri pasif dönem. Müteveffa pasif dönem içersinde. Burada Müvekkilinizin bakiye ömrü de önemli. Burada üzerinde durulması gereken nokta; bilirkişi pasif dönem için de gelir hesaplamasında bulunup bulunmayacağı ve Müvekkilinizin bakiye ömrü. Bilirkişi değerlendirme yaparken; kanaatimce Müteveffanın emekli olup olmama şansını da değerlendirecektir. Emekli olması halinde müvekkiliniz bu durumdan yararlanacaktır. Esasında sigorta şirketine karşı açacağınız dava teknik anlamda destekten yoksun kalmaya ve varsa sair kayıplara ilişkin olacaktır. Fikirlerim kesinlik içermemektedir. Ben belirttiğim gibi düşünüyorum.