Mesajı Okuyun
Old 14-03-2009, 00:04   #14
Gemici

Varsayılan Avukatın Kıyafeti ve Adalet

Biraz önce Sayın avkaanisildas’a
başından geçen olayı cesaretle anlattığı için teşekkür ettim.
  • Sayın avkaanisildas’ın gösterdiği cesareti başkalarıda göstermiş olsaydı ve avukatlık camiası bu gibi durumlarda başkalarını tenkit edeceğine, bu duruma nasıl son veririz türünden bir düşünce ile birlikte hareket etmiş olsaydı, bugün üzerinde tartıştığımız konuyu, ‘bir savcının mahkeme salonunu kendi bürosu olarak görüp başka birisinin avukat olup olmadığı araştırma konusunu’ tartışmıyacaktık.
  • Konuyu somut olay çerçevesinde, ama savcılarımızın (gerekirse hakimlerimizin de) avukatlara karşı genel tavırlarını göz önünde bulundurup tartışmaz ve çözüm yolları aramazsak, buradaki tartışma da kısa bir süre sonra küllenir ama sönüp gitmez, her yeni olayda yeniden saman alevi gibi yeniden parlar ve yeni bir olaya kadar yine küllenir.
  • konunun beraberinde getirdiği ikinci bir konu var:
Avukatların kılık kıyafetleri konusu. Bu ikinci konuyu üzerinde tartışılması gereken bir konu olarak görüyorum. Bir avukatın duruşmaya kravatsız olarak girmesi gerçekten(kaçınılmaz sonuç olarak) aşağıda belirtilen duruma mı götürür?
- Alıntı:Ancak alışagelmiş temayüller vardır, "Türk Milleti adına karar" veren bir mahkemenin manevi şahsiyeti vardır. Bu gün duruşmaya kravatsız ve gelişigüzel giyinmiş şekilde katılan bir avukat, yarın bir haftalık sakal ve kot pantolonla girmeyeceğini kim taahhüt edebilir. Herşeyden önce kendimize, mesleğimize ve kurumlara olan saygıdan dolayı gerektiği şekilde giyinme zorunluluğumuzun olduğunu düşünüyorum.
Almanya’da avukatlar kendilerini duruşmada kravat takmadı diye mahkeme salonundan atan hakime dava açıyor ve bu davayı kazanıyorlar da. Meslek kuralları kravat takma zorunluluğunu metninden çıkarmış. Alman mahkemeleri ‚İm Namen des Volkes’(halk adına) diye başlık atıyor kararlarına, ama avukatların kendilerini kravat takmaya zorlayan bir hakime karşı açtıkları dava ne o mahkemenin, ne halk adına verilen kararların ne de avukatların değerini düşürüyor. Bence tam tersi oluyor; şekilci adaletin yerini gerçek adalet alıyor.

Saygılarımla

Not: Fırsat bulabilirsem Alman Avukatlarının duruşmadaki giysileri konusunu biraz daha işlemeyi düşünüyorum.