Mesajı Okuyun
Old 16-04-2010, 10:35   #3
av_sibelll

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Anladığım kadarıyla önce özetleyeyim: 1.) Ş-- K ve H'nin çocuğu 2.)A-- K ve H'nin çocuğu 3.) K , babasıyla evli görünüyor 4.) A ,dava sırasında ölmüş. Şimdi eğer durum anladığım gibiyse hem Ş'nin hem A'nın hem de K'nın nüfus kayıtlarının düzeltilmesi için dava açması gerekiyor.Siz , sadece A'nın vekili olduğunuza göre aynı davada Ş ve K adına talepte bulunamazsınız.Mezkur davanıza ise A'nın mirasçılarından alacağınız vekaletname ile devam edebilirsiniz.Mevcut davada sadece A'nın annesinin K olduğunu ispatla A'nın anne kaydını düzeltirsiniz.Ancak bu dava sonunda A'nın annesi K olarak düzeltildiğinde ve Ş , zaten K'nın çocuğu olarak göründüğünden A ile Ş'nin anne bir kardeş oldukları da kayıt altına alınacaktır.( Umarım doğru anlamış ve doğru bilgi vermişimdir )
çok doğru ve öz anlamışsınız Serdar Bey Öncelikle tebrik ederim. Ş hakkında talepte bulunamam. Zaten benim sorunum K' nın kaydının müvekkil yönünden düzeltilmesi idi. Ancak mahkemede duruşma sırasında müvekkilim öldüğü iin karşı taraf davanın kişiye bağlı bir dava olduğu gerekçesi ile reddedilmesini istedi. ben de dava dilekçemde Müvekkilim A yanında diğer hususlarında gerçeğe uygun şekilde düzeltilmesini talep etmiştim. Mahkeme esnasında Ş yi miras durumunu etkileyeceği gerekçesi ile dahil etttim. Hakim bey de dilekçemi açıklamam çin süre verdi.
1) Ancak dün baktığım bir kitapta anne veya babanın gerçek anne veya baba olarak düzletilmesi isteniyorsa anne veya baba ölmüşse mirasçıların davalı olarak gösterilmesi gerektiğini gördüm. Kaldı ki K' nın tek mirasçısı olarak Ş gözüküyor. Ş yi davaya davalı olarak dahil etmem mi gerekiyor gerekiyorsa Islah mı yapmam lazım yoksa dahili dava yolu ile mi olması lazım.
2)Birde katılma dilekçesi husundaki sorumu yineliyorum.
Cevabınız içinde ayrıca teşekkür ederim. iyi çalışmalar