Mesajı Okuyun
Old 06-11-2006, 18:00   #83
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi:Zeynep Tüfekçi

Alıntı:
Sayın Üyeler;

Öncelikle herkese tesekkur ederim.

Haberi idam cezasını yeniden tartışmak amacıyla yayınlamamıştım. Bu konuda ( Admin'in de belirttiği gibi ) bir forum alanı vardı zaten.

Bu haberi "Hukuk Haberleri" alanında onaylayan yönetici benim. Haberi onaylarken çok düşündüm. Ancak iki sebepten dolayı haberi onaylamayı uygun gördüm.

1- Çocukların istismarı hususunda tartışmaların yapılacağını ummuştum. (İdam cezasının değil)

2- Haberi yayınlayan üyemiz ilk defa "Hukuk Haberleri" alanına bir haber taşımaktaydı; şevkini kırmak istemedim.

Ancak maalesef, içimizdeki şiddet ortaya çıktı ve konu faillerin en korkunç nasıl itlaf edileceğine kaydı. Dün THS ye giremedim. Girseydim üyelerden ve Site Yönetiminden açık özür dileyen bir yazı yazacaktım. Ellerim kırılsaydı da bu haberi yayınlamasaydım diyecektim.

Ama Sayın Admin'in müdahelesinden sonra konu nihayet asıl mecrasına dönecek gibi...

ŞÜPHELİLERİ NASIL YOK ETMELİYİZ:

Sanıkların bir şekilde yok edilmesini isteyen katılımcılar bile aralarında anlaşma sağlayamamıştır. Birisi sadece asılsınlar derken; diğeri önce cinsel organı yok edilsin demiş; bir diğeri diş etlerine iğne sokalım demiş; öteki işkence ederek öldürelim demiştir.

Bir başka ifadeyle, bir infaz biçimini uygularsak diğerleri tatmin olamayacak gibi görünmektedir. O halde yasal düzenleme yapılırsa, sadece idam etmek kimilerine göre yetmeyecektir. Herkese göre bir infaz biçimi olduğuna göre ve tümünü yasaya geçirmek mümkün olmadığına göre, kamu vicdanı yine rahatlamayacaktır.Toplumun adalet duyguları yine tatmin olamayacağına göre getirilen düzenleme yine adil olamayacaktır.

"Ben avukatım ama bu olayda avukat gibi düşünmek zorunda değilim" diyen katılımcılara hakimlik mesleğine geçmediği için teşekkür etmek isterim. Hakim olsalardı bu defa "artık hakimim, adil olmalıyım" demeleri beni tatmin etmeyecektir.

Neyse Hegel'den bir alıntı ile kapatmak istiyorum.

Alıntı:
Herhangi bir suçun cezası 14 kamçı mıdır, yoksa bir eksiği ile 13 kamçı mı? Yahut, bu suç 5 thaler’lik bir tazminatı mı gerektirir, yoksa 4 thaler 23 groschen’lik bir tazminatı mı?

Yahut ona 1 yıllık hapis cezası mı verilmelidir, yoksa 364 günlük veya 1 yıl 2-3 üç günlük bir hapis cezası mı? Bunu ne akılla, ne de kavramın gösterdiği herhangi bir kesin şartla belirlemeye imkan vardır.

Oysa, 1 kamçı 1 thaler, 1 groschen, 1 haftalık veya 1 günlük hapis, daha fazla ya da daha az oldu mu, bu bir adaletsizlik demektir. G.W.F. Hegel, (Hukuk Felsefesinin Prensipleri)

Saygılarımla