Mesajı Okuyun
Old 06-11-2006, 15:53   #78
Av. Can DOĞANEL

Yukarıdaki 68 no'lu mesajıma ek olarak soruyorum. Çocuk sahibi veya geleceğin anne-baba adayı sayın işkenceci arkadaşlar. Diyelim ki astık, kestik, aşağıladık, tükürükle boğduk. Sorun çözülecek mi? Bir sosyal bilimin eğitimini almış ve uygulayıcılığı sıfatını kazanmış, ya da bu sıfatı almaya aday kişiler olarak. Cezaların arttırılmasının bir çözüm olmadığını, aslolanın ıslah olduğunu unutarak hala öldürdük pisliği temizledik mi diyeceksiniz. Pislik halının altına süpürülmüş olmayacak mı? Evet bir sosyal bilimci olarak ne yapılmalı nasıl bir tepki verilmeli, gelecekte oluşabilecek durumlara karşı nasıl önlem alınmalı? Sorularına ne cevap verirsiniz? Yoksa önce şunun intikamını bir alalım sonra düşünürüz mü diyorsunuz? Çocuklarımın cinsel eğitimi konusunda bir şeyler yapmalıyım. düşüncesi geldi mi hiç aklınıza? Kaçınız çocuğunuzu karşınıza alıp cinsel eğitim anlamında bir şeyler söylediniz. Yoksa "biz nasıl ordan burdan öğrendiysek o da öğrenir işte" mi diyorsunuz?
Ve en can alıcı soru:Bir gün benim çocuğumun başına gelirse diye korkularını ifade edenler. Bir gün benim yetiştirdiğim çocuk böyle bir suçun faili olursa ne yaparım sorusunu kendinize soruyor musunuz? Olmayacağının garantisini nasıl verebiliyorsunuz? Tesadüfen böyle bir durum gerçekleşmese kendinizi iyi ebeveynden mi sayacaksınız? Cevaplamak isteyene bende soru daha çok.