Mesajı Okuyun
Old 22-04-2007, 21:31   #14
Cest la vie

Sayin Admin,

Sanirim sizin orneginiz de olaya tam olarak uymadigindan bu sekilde bir anlasmazlik olustu. Gercek olayda, duvar orulse de hukuka aykiri fiil ortada kalmakta ve Turk Telekom harici internetten yararlananlara sergilenmeye devam edilmekte. Hakareti(ya da soyunma odasinda cekilmis videoyu herneyse) Turkiye disindaki herkes hala gormeye devam ediyor, olan sadece Turkiyedeki vatandaslara oluyor, bir olay yuzunden 'butun siteye' erisim yasaklaniyor. Illa ki olacaksa, oyleyse sadece o sayfaya erisim yasaklansin? Tum eksi sozlugu, ya da tum Youtube'u kapatmak iste ifade ve haber alma ozgurlugunun ihlaline yol aciyor.

Unlulerin elestirilsi disindaki normal kisilerin kisisel haklarini ben de ustun buluyorum ama bu haklar teraziye koyulup tartilmali. Youtube olayinda(ben bu ikisini ayni olay seklinde goruyorum cunku her ikisinde de hukuka aykirilik sonucu Turkiye'nin siteye erisiminin engellenmesi durumu soz konusu) da, eksi sozluk olayinda da, kisileri o belirli hukuka aykiri olay disindaki diger herseyi bilme haklari da ya da bildiklerini yazma-yayinlama haklari da ellerinden aliniyor. Armagan Bey'in de dedigi gibi, eksi sozluk, gercekten cok guzel bir bilgi kaynagi ve ben de aklima bile gelmeyecek cok sey ogrendim. Az sesli bir basinimiz var ve bence olay, interneti de basini yaptiklari gibi mumkun oldugunca kontrol altinda tutabilme istegi. Bunlar da sonuca giden ilk adimlar.

Bu konuda yapilabilecek tek sey, karsilikli uluslararasi antlasmalardir. Ancak bu sekilde etkin ve dogru bir sonuca varilabilir. Bu yapilan ise cozumun otesinde, oran ilkesini asan bir sinirlamadir. Sayin persona'nin dedigi gibi, pire icin yorgan yakmaktir.

Saygilarimla