Mesajı Okuyun
Old 22-04-2007, 18:23   #11
Admin

Sayın Av.Orhan,
Alıntı:
Yazan Av.Orhan
Olayın gelişmi ve uygunlanma şeklini sanırım şu mizansen cok iyi anlatmaktadır.

Bir cafede iki arkadaş oturmuş 3. bir kişi hakkında atıp tutuyor, hakaret ediyor. 3 kişi olayı öğrenip/duyup gidip şikayetci oluyor ve mahkeme cafenin kapatılması kararı alıyor.
Bence benzetmeniz yerinde değil. Benim bu konudaki benzetmem şu şekilde olurdu:

Türkiye Yunanistan sınırının Yunanistan tarafında kalan bir cafeden sürekli Türkiye tarafına sapanla taş atılıyor ve Türk vatandaşları yaralanıyor. Cafe sahibi taş atanları umursamıyor, benim sorumluluğum değil diye yaka silkiyor ve şikayetlerle ilgilenmiyor. Hatta büyük ölçüde o kafeyi sadece sapanla taş atanları barındırmak için açık tutuyor ve sapan, taş vs. her türlü malzemeyi de bu kişilere temin ediyor.

Yapılan şikayetler sonuçsuz kalıyor, başvurulan hukuki yollar, biz Türk Mahkemesinin yetkisini tanımayız, biz Yunanistan tarafında kalıyoruz, Türk kanunları ve Mahkeme kararları bizi bağlamaz savunması ile karşılaşıyor. Yunanistan'da yapılan şikayetlerde Yunan kanunlarına göre yabancı ülke topraklarına sapanla taş atmak yasak değildir diye sonuç alınamıyor.

Bunun üzerine kafasına taş isabet eden ve yaralanan bir Türk vatandaşı Türk Mahkemelerinden sınıra taşların gelmemesi için yüksek bir duvar ördürme kararı çıkartıyor ve bunun üzerine cafe sahibi ve sapanla taş atan müdavimler bizim rüzgar alma özgürlüğümüzü kesiyorsunuz diye ayağa kalkıyor. Benim bu konuyla ilgili benzetmem bu şekilde olurdu.

Alıntı:
Sitenin kapatılmasındansa hakaret içerdiği mahkemece kabul edilen linkin veyahut yazıların kaldırılması kararı verilebilirdi.
Bu kararı nasıl uygulayacaksınız? Ekşi sözlüğün sahibi Amerika'da yaşıyor, internet ismi (domain name) Amerika'dan alınmış, sunucu sistemleri Amerika'daki bir şirkette barındırılıyor. Türk Mahkemesinin bu sitedeki bir yazının kaldırılmasına dair kararın pratikte uygulanma imkanı mevcut değil. Türk Mahkemesinin uygulayabileceği tek yaptırım, bu sitenin Türkiye'ye yaptığı yayını filitre etmektir ki Mahkemenin verdiği karar da budur.