Mesajı Okuyun
Old 24-02-2007, 00:13   #67
Av.Görkem TURGUT

Burada bahsedilen konum hakimlik gibi yüksek hukuk nosyonu gerektiren;hukukun bilinmemesi gibi bir lüksün asla olamayacağı bir konum.Kaldı ki hukuku bilmek sadece size gerekecek alanlarda yeterli bilgiye sahip olmanız demek değildir.Hukuk bütün dallarıyla bir bütündür.Siz idare hukukunu ne ceza hukukundan ne borçlar hukukundan ne de diğer hukuk dalarından ayırabiirsiniz.Gereken kararın verilebilmesi için bu dalların hepsinde,en az aynı ölçüde,yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.Bu bilgide sayın İİBF'li arkadaşların belirttiği gibi sınırlı ders saatleriyle edinilebilecek bir bilgi değildir.Kaldı ki bugün Hukuk Fakülteleri'nin eğitiminin bile tartışıldığı,lisans eğitimi süresinin 5 hatta gerekirse 6 yıla uzatılması kararlarının alınmasına ramak kaldığı bir ortamda,İİBF'li arkadaşların,ezbere dayalı yarım yamalak bir müfredatla,sınırlı ders saatleriyle(Sadece hukuk dersleri açısından böyle bir yorum yapıyorum.Elbette sizin alan dersleriniz hakkında bir yorum yapmak bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak haddim değildir)bu göreve talip olması;ve en kötüsüde bu konuma getirilmeleri,hukuk sistemimizin geleceği açısından beni düşündürüyor.Kaldı ki bu sınavlar test sistemiyle yapılıyor.İİBF'li arkadaşlar test sistemiyle yapılan(Test sistemlerinin kişiyi ezbere yönlendirdiği bir gerçektir)bir sınavda,iyi olanın kazanacağı,hangi yeterlilikten bahsediyorlar acaba?
Hakimlik salt bilgilerin uygulanması değildir.Hele iktisat bilmek,sayılardan iyi anlamak hiç değildir.Hakimlik karşınıza köy ağası çıktığında bile,köylünün hakkını köylüye verebilmektir.Hakimlik sadece olanı uygulamak değil,gerektiğinde olması gerekeni de düşünmektir.Hakimlik adalettir,ve adaletin ne anlama geldiğini ancak bir hukukçu bilebilir.

Saygılarımla.......