Mesajı Okuyun
Old 13-02-2007, 10:07   #61
f.yılmaz

Alıntı:
Yazan citiak
Bu formdaki yorumların çoğunu okudum, hakim olmak hukuk adamı olmak hukuk okullarından mezun olmakla olunmayacağı inancındayım. Mesele hangi okul mezunlarının hakim olup olmayacağı yönü beni ilgilendirmiyor. Benim hakimim italyan hakimi gibi MUKTEDİR olabilecekmi şahsen ben buna bakıyorum. İdari hakim olan arkadaşlarımıza kuvvetler ayrılığı ilkesini hatırlatırım, benim ve arkadaşlarımın davaları nedeniyle aldıkları kararları yakından takip ediyorum. Çalıştığımız idareye karşı karar almakta zorlanmaktadırlar, halbuki aynı neden, aynı sebeble diğer kurumlara verdikleri kararlar çok yerinde olmaktadır.

Bu nedenle hukuk okumak tek başına yetmiyor. Türk bayrağının dalgalandığı en ücra köşede hakimlik yapmayıda göze alacak kadar CESUR olmalarını gerektiriyor.
BENDE FARKI BİRŞEYLER SÖYLEMİYORUM.Aynı fikirleri paylaşıyoruz hemen hemen sadece kimin nerden mezun olduğu sizi ilgilendirmiyor ama bence önemli.Bir insan aldığı eğitimde yapacağı meslekten izler bulmalıdır.Sizin dediğiniz gibi önemli değilse her fakülte mezunu hakim olabilir diyorsunuz demektir.Bu biraz yanlış olmaz mı? Bir fizikçi hakim olabilir mi?Hukuk, maliye,iktisat..vb bilgisi olmadan olamaz.bir şekilde bu bilgiye sahip olmalıdır. Bunu da üniversitelerin belli bölümleri sağlar.Şöyle bir gerçek de vardır ki; bu ülkede çoğu kimse alığı eğitimi uygulama alanı bulamaz.Mezunların farklı işlere yönelmek zorunda kaldıklarına defalarca şahit olmuşuzdur.Sizin de söylediğiniz gibi hakim cesur olmalıdır tabiki! Her yerde aynı heyecan ve istekle görevini icra etmelidir.