Mesajı Okuyun
Old 14-09-2006, 17:14   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Çetin
Sayın Ergin, sadece öğrnmek için soruyorum, vekaletname olmadan dosyadan fotokopi çekebiliyor muyuz?

Madde 46.- (Değişik: 4667 - 2.5.2001 / m.32) Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir. Avukatın onanmasını istemediği örnekler harca tabi değildir.
Avukat veya stajyer, vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur. Vekaletname ibraz etmeyen avukata dosyadaki kağıt veya belgelerin örneği veya fotokopisi verilmez.

Sayın Av.Çetin,

Uygulamadan bahsettim.Her türlü hukuk ve icra takip dosyasının fotokopisini vekaletname ibraz etmeden alabilmekteyiz. Ancak ceza dava dosyasından fotokopi almak istediğinizde ayrıca dilekçe de istenmektedir.

Harçsız ve Baro pulu olmayan vekaletnameler de kabul edilmemektedir.Somut olayda, ikinci avukat onlarca dosyaya harçlı ve pullu vekaletname ibraz etmiş olmalıdır. Sadece ikinci avukatın niyetini belirtmek için yazmıştım. Ancak kafalarda soru işareti bırakmamak için "uygulamada böyledir" şeklinde yazmalıydım.

Not: Önceki yanıtımı yazarken, Sayın erdal7'nin sunmuş olduğu kararı görmemiştim.Ben yazarken eklemiş. Ancak yine de haklı istifa konusunda ısrar etmekteyim.

Saygılarımla