Mesajı Okuyun
Old 11-09-2008, 11:21   #201
Ayşegül Kanat

Varsayılan Esaretin Bedeli

Alıntı:
Yazan Oğuzhan S.
Eğer kısa bir film istemiyorsanız, hayatın anlamı üzerine biraz kafa yormak istiyorsanız, filmde ilginç şeyler arayan biri iseniz sizere önerebileceğim film kesinlikle ESARETİN BEDELİ (The Shawshank Redemption)Dünya sinema tarihinin en iyi filmi olarak gösteriliyor film. (imdb.com'da)

Sayın Oğuzhan Dramatik Yazarlık Dersleri'nde sözünü ettiğiniz senaryoyu incelemiş "en iyi, sağlam kurgu" olup olmadığnı tartışmıştık. Filmde bize inanılır gelmeyen tek sahne posterlerin, karakter tünele girince nasıl kapalı kalabileceği idi.

Sınıf arkadaşlarımdan biri ABD'de eğitim gören,üniversitede Psikoloji dersleri veren babasına sorunumuzu aktardığında "Türk kafası ile düşünüyorsunuz. ABD'de öyle yapıştırıcılar var. Böyle bir iş yapılabilir" yanıtını almış. Biz de itirazlarımızı kesmiştik. Aramızda ABD gören yoktu.

Senaryo ve özgün öykü Stephen Kİng'e ait. Birkaç ay önce özgün öyküyü okuduğumda, öykünün "ayaklarının" daha sağlam bastığını gördüm. Filmde siyah bir adama "kızıl" denmesini yadırgamıştım. Öyküde "kızıl",saçlarından dolayı söylenen bir takma ad. Çünkü o kişi İskoç..

Gerçek öyküyü okumak, filmi sevmemi engellemedi. Her ikisi de çok iyi..