Mesajı Okuyun
Old 22-08-2007, 16:06   #6
..Deniz..

Öğrenci, afişlerde fotoğrafını kullanan okula dava açtı: Alay ediyorlar

Dilek Akın

Adana’da özel bir ilköğretim okulu öğrencisi, afişlerde fotoğrafını izinsiz kullanan okul yönetimi aleyhine dava açtı.
Adana 4. Asliye Hukuk Mahkemesinde yapılan duruşmada, öğrenci M.Ş (10), afiş yüzünden arkadaşları arasında alay konusu olduğunu iddia etti.
Davacı olduğu okuldan ayrılıp başka bir ilköğretim okuluna kaydolan öğrenci M.Ş, "Arkadaşlarım bana ’Sen sahtekar mısın? Senin fotoğrafların başka bir okulun afişinde kullanılıyor. Sen burada mı yoksa orada mısın? İki okulda birden mi okuyorsun? Artist olup reklam panolarına çıkmışsın’ diyorlar. Bu sözler gururumu incitiyor" dedi.
Baba M.Ş. ise oğlunun eve üzgün ve stresli geldiğini belirterek, "Bu durum evdeki huzurumuzun da bozulmasına neden oluyor" diye konuştu.
Davacı Vekili Av. Mehmet Ali Akgül de özel bir ilköğretim okulunun 4’üncü sınıfında eğitim öğretim gören M.Ş’nin (10) laboratuvarda çalışma yaptığı sırada çekilen fotoğrafının okul yönetimince izin alınmaksızın afiş yapılarak ilan tahtalarına asıldığını, bir gazetede ek olarak yayınlanan broşürde yer aldığını, bu durumun müvekkilinin gururunu incittiğini savundu. Akgül, müvekkilinin resminin sempatik yüzü gerekçe gösterilerek izin alınmaksızın afişlerde kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olmasının yanı sıra ticari amaç da taşıdığını belirtti. Okulun fotoğraf çekimi için herhangi bir ajansa başvurması halinde mutlaka ücret ödemesi gerekeceğini vurgulayan Akgül, "Oysa öğrencinin fotoğrafı hiç bir bedel ödemeksizin kullanılmıştır. Bu nedenle, dava müvekkilim lehine sonuçlandığında, okulun, bilirkişi tarafından tespit edilecek modellik ücretini de ödemesi gerekecek" diye konuştu. Davalı okulun avukatı Mehmet Aygün ise her okulun öğrencisi ile arasında örf, adet ve geleneklerden gelen bir bağ oluştuğunu, okulun afişte öğrencisinin fotoğrafını kullanmada hiç bir ticari amaç gütmediğini bildirdi. Mehmet Aygün, "Burada amaç tanıtım yapmaktır, bunu tüm özel okullar yapıyor. Kaldı ki aynı okulun birçok velisi kendi çocuklarının fotoğraflarının da afişlerde kullanılmaması nedeniyle okul yönetimine sitemlerde bulunmuştur. Bu durumun dava konusu olmasını anlayabilmek mümkün değil" dedi. Aygün, davacı öğrencinin, fotoğrafının tanıtımda kullanılmasından gurur duyması gerektiğini kaydederek, "Çünkü o, yüzlerce öğrencinin arasından bir sembol olarak seçilmiş, fotoğrafı beğenilmiş ve tanıtım amaçlı kullanılmıştır. Burada gururla oynanması söz konusu değil" diye konuştu.