Mesajı Okuyun
Old 26-08-2012, 18:25   #6
üye30519

Merhabalar,

Bu icinde bulundugunuz durum Amerikan hukuk ogrencileri tarafindan da cokca dert edilmekte. Hatta ogrencileri hukuk okumamalari konusunda uyaran bir cok yazi bulabilirsiniz. Aslinda bu durum ulkemizde biraz daha hafif geciyor bence. En azindan onbinlerce dolar egitim ucreti odenmiyor.

Hukuk fakultelerinin populerligi tartisilmaz bir sey ulkemizde. Ancak körü körüne hukuk fakültesi tercih edilmemeli. Okurken az da olsa, mutlu olunmali, sevilmeli bölüm. "Sonucta hukuk, issiz kalmazsin.", "Hakim savci olursun.", "Gecen avukata gittim bi dilekce yazdi x lira para aldi sen de avukat ol." tarzi laflar cok üretilir ne yazik ki.

Dahasi hukuk fakültesine gelen ögrenci koca hukuk deryasinda yalniz basina 4 seneyi gecirmeyi calisiyor. Kimse kariyer hedefleri anlaminda ögrenciyi bilinclendirmiyor. Evet hukuk fakültesini bitiren issiz kalmaz belki ancak kendisini en iyi bicimde degerlendirmesi icin ayrica caba göstermesi gerekir. Kariyer planlamasi.

Ülkemizde hukuk fakülteleri egitim motive edici veya ögrencilere kariyer konusunda yol gösteren bir yapiya sahip degil. Düz anlatimin ardindan, dönem icerisinde 2 sinav yaparak basari ölcülüyör.

...

Bütün bunlar bir yana bir de plaza hukukculugu var. Ortalama bir üniversiteyi bitirip isminin icinde "X ve Y", "A and B", "Z & Partners" tarzi yerlerde calismaya baslayanlar var ki bu da dediginiz o "cevre" konusu ile ilgili.

Bir yandan günde 11-12 saat calisip kus kadar maas almak var.

Diger yandan avukatlik, bence, dogru hamlelerle cok iyi paralar kazanabileceginiz de bir meslek.
...

Sonuc olarak:
Evet. Cevre. Aileniz. Dogdunuz sehir. Okulunuz. Bunlar gelecekte ailevi ve mesleki mutlulugunuzu mutlaka etkileyen seylerdir. Ancak olmazsa olmaz seyler degillerdir.

Siz önünüze odaklanin. Basarili bir avukat, hakim ya da savci olabilirsiniz. Bu tamamen size bagli