Mesajı Okuyun
Old 16-11-2012, 11:48   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eylülkömürcü
Merhabalar,
Müvekkilim olan keşideci ile kendisine bir alım satım sözleşmesi sonucu çek verilen satıcı hamil bulunmaktadır.Taraflar alım satım sözleşmesinde miktarı belli bir çekin müvekkil tarafından verileceği hususunu maddeye de eklemiştir.Sözleşmeden sonra keşideci çeki hamile vermiş, ancak daha sonra satıcı tarafından edim yerine getirilemediği için yine taraflar karşılıklı olarak sözleşmeyi yazılı bir şekilde feshetmiş ve bu sözleşme gereğince çeklerin hamil tarafından müvekkil keşideciye geri verileceği de yazılı olarak imzalanmıştır.Ancak çek keşideciye geri verilmemiş olup şu anda hamilde mi yoksa başkasında mı olduğu bilinmemektedir.

Yukarıda okuduğum bilgilere göre çekin iptali davası açamamaktayım.Elimde alım satım sözleşmesi ve fesih sözleşmesi mevcut.Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

Öncelikle çekin iyiniyetli 3. kişilere ciro edilmemesi için dua etmek gerekir. Çek muhatabın -halen- elindeyse, ihtarname keşide edilerek çekin teslim edilmemesi halinde "güveni kötüye kullanmak" ve "bedelsiz kalmış senedi kullanmak" suçlarından savcılığa mürecaat edileceği ihtar edilebilir. Muhatap gözükara biri değilse, bu ihtarnamenin gereğini yerine getirir. Aksi takdirde yukarıda yazdığım gibi menfi tespit davası açılacaktır. Çek 3.iyiniyetli şahsa geçtiyse ödenecek, sonra muhataba rücu edilecek.