Mesajı Okuyun
Old 12-10-2016, 11:58   #66
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan olgu

Hem muaccel kira bedelleri hem de tahliye /teslim talep edildiğinde,
teslim edilmesi halinde de gelecek ay kira bedellerinden sorumluluk devam ediyor mu? muaccel kira bedelleri cezai şart olarak mı kabul ediliyor
?

Merhabalar,

Konuyu alevlendirmek istemem ama yine de fikrimi yazacağım.

Araç kira sözleşmelerine taşınır kira sözleşmesi hükümlerinin uygulanması gerektiği ortadadır.

Öncelikle 6098 sayılı TBK'da, tüm kira sözleşmelerinde geçerli olan genel hükümler TBK. m299 -m319 arasında düzenlenmiştir.

Bu maddeler arasında muacceliyet şartı veya cezai şart yasağı ile ilgili hüküm olmadığı gibi kiracı aleyhine düzenleme şartı da bulunmamaktadır. Başka deyişle, kiracı aleyhine düzenleme yasağı sadece konut ve çatılı işyeri düzenlemelerinin yer aldığı TBK.m346’da yer aldığı gibi, tüm kira sözleşmelerinde geçerli olan özel durumlar ise, aynı kanunun 320 - 328 arasında tanzim edilmiştir.

Bunun yanında konut ve çatılı işyeri kirala sözleşmelerinin uygulama alanı 339'uncu maddede açıkça belirtilmiş olup, bu maddede taşınır kiralarına yönelik bir atıf bulunmamaktadır. Bu itibarla öncelikle kiracı aleyhine düzenleme yasağının taşınır kira sözleşmelerinde uygulanamayacağı ileri sürülebilir.

Kaldı ki muacceliyet şartı ile cezai şart birbirinden farklı konulardır. Muacceliyet şartı cezai şart değildir. Sözleşmede muacceliyet şartı varsa bunun taşınır kira sözleşmesinde uygulanabileceğini ancak bu uygulamanın tüm kira sözleşmelerinde geçerli olan 325. Madde kapsamında sınırlandırılması gerektiğini düşünüyorum.

Yani, her hangi bir nedenle sözleşmeye aykırı dahi olsa kiralanan şey süresinden evvel kiralayana geri verilir ise, kira sözleşmesinden doğan borçlar, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul süre için devam edecektir. Kanuni düzenlemeden önce de Yargıtay'ın uygulaması bu yöndeydi diye biliyorum.

Sizin olayınızda da sanıyorum TBK.325. madde uygulanacaktır.