Mesajı Okuyun
Old 11-10-2016, 16:01   #63
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 2015/8728E- 2016/4267K sayılı ilamında şöyle bir hüküm kurmuş

"Kira akdinin sona erme sebeplerinden biri de kiracının temerrüdü olup kira parasının ödenmemesi veya geç ödenmesi durumunda akdin feshinin biçim ve koşulları 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanun'unun 315.maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, istenen kira parasının veya yan giderin muaccel ( istenebilir ) olması ve kira bedeli ile yan giderin verilen sürede ödenmemiş bulunması, ihtarnamede verilen süre içerisinde kira parasının ödenmemesi halinde akdin feshedileceğinin açıkça belirtilmesi gerekir. Kiracıya verilecek süre konut ve çatılı işyeri kiralarında en az otuz gün, ürün kiralarında en az altmış gün, diğer kira ilişkilerinde ise en az on gündür. Akdin feshi için tek başına bu koşulların bulunması yetmez. Ayrıca bu konuda tahliye talebinin ilama bağlanması gerekir. Somut olayda 14.6.2011 başlangıç tarihli kira sözleşmesinin süresi henüz dolmamıştır. Taşınmaz 2886 Sayılı yasaya göre kiraya verilmiş olup sözleşe 14.6.2016 tarihinde sona erecektir. Temerrüt sebebiyle tahliye davası açma koşullarının bulunması durumunda bile mahkeme kararı ile tahliye ilamı alınmadığı sürece akdin sona erdiğinden söz edilemez. Bu itibarla feshe dayalı olarak davalıdan cezai şart istenemez Bu durumda mahkemece cezai şart isteminin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi doğru değildir. "

benim olayımda her ne kadar muacceliyet şartları gerçekleşmişse de, çekilen ihtarname temerrüt ihtarı değil, doğrudan fesih ihtarıdır.
yasa fesih içinde 10 gün süreyi şart koşmuş, bu durumda fesih usulsüz olduğundan cezai şartın da istenemeyeceğini düşünüyorum...

Bu karar bana tuhaf geldi. Tamamını aktarmanız mümkün mü? Ya da gününü yazarsanız Kazancı'dan bakarım.