Mesajı Okuyun
Old 20-04-2014, 23:13   #8
detay82

Alıntı:
Yazan Senatus
Peki bürosunu kapatıp veya hiç açmadan sadece bir şirketin avukatlığını yapan arkadaşlar ne der bu konuda? Özellikle de şirketten ayrılmak durumunda kalınca mesleği serbest icra etmeye başladıklarında sudan çıkmış balığa dönme tehlikesi ne boyuttadır ya da aksine şirket tecrübesi hep bir artı olarak kalır mı? Kendilerinden o şirketin avukatı değil de daha ziyade 'adamı' olmaları bu anlamda da adaletten taviz vermeleri veya bazı hususlara göz yummaları bekleniyor mu, şirket avukatı olan arkadaşların tecrübelerini (genel hatlarıyla tabi ki anlatmalarını rica ediyorum.

Ben uzun yıllar bir şirkette çalıştıktan sonra büromu açtım. Şu kadarını söyleyebilirim ki, şirket tecrübesi hep bir eksi olarak kalıyor. Şöyle ki, şirketteyken çevren seni işçi gibi görüyor, bilgin, görgün kısıtlı oluyor, adliyeden, meslektaşlarından vs den kopuyorsun. Şirkette çalıştığım 6 senede (o da şirketin alanı ile ilgili olan konularda) öğrenemediğim şeyleri büromu açtıktan bir kaç ay sonra öğrendim.

Büromu açtıktan sonra sudan çıkan balık gibi hissettim kendimi. Şirketin faaliyet alanı ile ilgili kendimi çok bilgili, deneyimli sanıyorken, büromu açtıktan sonra aslında neredeyse hiç bir şey bilmediğimi, şirkette hukukla ilgili bilgilerimi kaybettiğimi fark ettim. İnanın ilk aylar lavaboda dahi, mevzuat, hukukla ilgili kitaplar okuyordum.

Şirkette çalışırken, her şey genelde tek düzedir. Ancak büronuzda durum çok farklıdır. Avukatlığın tadını kendi büronuzda daha iyi alırsınız. Misalen büromda öğrendiğim en önemli şeyi söyleyeyim: Avukatlıkta bilgi, deneyimden çok müvekkil ile olan iletişim şekliniz, bilginizi sunumunuz vs daha önemlidir. Çok iyi olduğum bir konuda iyi bir vekalet ücreti ile iş almak üzereyken işin çözümü ile ilgili ağzımdan kaçırdığım bir cümlenin işi kaybettirdiğine şahit oldum. Konfüçyüs ün dediği gibi deneyim yenilmiş kazıkların toplamıdır misali büronuzda bazen düşe kalka bilginizi, deneyiminizi vs arttırıyorsunuz. Daha neler neler bazı şeyleri yalnızca serbest avukat iken öğrenebilirsiniz.

Gel gelelim ülkemizin şu şartlarında, serbest avukatlık yapmak maddi yönden çok zor. Bir şirkette çalışırken aldığınız, verdiğiniz bellidir. Bir büronun 20 kalem civarındaki aylık rutin ödemelerini yapmak zorunda değilsiniz. Aldığınız ücret, net olarak sizindir.

Sonuç olarak serbest avukatlık gül gibidir ancak gelir-gider kaygısı dikenidir. Şirket avukatlığı ise, altın kafesteki bülbüldür.

Not: İfadelerim geneldir, istisnai durumlar saklıdır.