Mesajı Okuyun
Old 22-10-2007, 15:06   #2
Themis99

Sayın müberra,
Hem anne hemde baba açılacak olan bir boşanma davasında , müşterek çocuğun velayetini isterse ;
Hakim öncelikle çocuğun üstün yararını göz önünde tutarak dava sonuçlanıncaya kadar geçici tedbirleri alır.
Velayet konusunda önemli olan çocouğun üstün yararıdır. Medeni Kanun ;

Alıntı:
Madde 169- Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır
.
.
Alıntı:
Madde 182 - Mahkeme boşanma veya ayrılığa karar verirken, olanak bulundukça ana ve babayı dinledikten ve çocuk vesayet altında ise vasinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra, ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler.
Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.
Hâkim, istem hâlinde irat biçiminde ödenmesine karar verilen bu giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

Özellikle MK 335 ve devamı maddeleri çocuğun menfaatinin üstün tutulacağını öngörmektedir. Burada tarafların maddi ve sosyal durumları , çocukla ilişkileri ve benzeri durumlar gözönünde bulundurulur.
Çocuğun sizin yanında kalmasının onun menfaatine olduğuna dair deliller ibraz ederek hakimde bu yönde bir kanaat uyandırmanız mümkümdür. Özellikle çocuğun bebek olduğu anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyduğu, halen anne tarafından emzirilmekte olduğu ve benzeri durumları belirtmeniz yararlı olur.
Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız; mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz şehirde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir.