Mesajı Okuyun
Old 06-04-2012, 10:01   #18
Av.S.A

Ama Sizin bahsetmiş olduğunuz varsayımda "Bu avukat gelip şöyle deseydi; "parayı ver yoksa seni de aileni de yaşatmam" ve müvekkilimin kafasına da bir silah dayasaydı yine sorar mıydınız müvekkiliniz gerçekten borçlu mu diye?" bu hareketi yapan kişi ile yapılan kişinin sıfatı ve konumu, yapılan hareketin suç vasfını değiştirmeyecekti ki Sayın Meslektaşım! Bu tip bir davranış zaten başlı başına suç teşkil eder, şahısların zaten bir önemi kalmaz. Kaldı ki; Sizin de varsayımınızla anlıyorum ki karşı taraf vekili o denli bir hareket sergilememiştir. Dolayısı ile bu faraziye üzerine kafa yormak anlamsız olacaktır.

Avukatın, müvekkilinize bunları yazılı olarak ilettiğini söylüyorsunuz. O halde Siz gerekli şikayetlerinizi yapın, suç unsuru tespit edilirse ilgili barodan ceza verilsin, hatta bu da bir tarafa Savcılığa da şikayet edin. Madem elinizde yazılı bir ispat aracı var, en azından çıkacak sonuçtan beni de bilgilendirirseniz kendi adıma nerede yanlış düşündüğümü ayırt edebilirim.

Ve buradaki sorun karşı tarafın avukat olması değil, meslektaşımız olmasıdır. Günümüzde vekalet ücreti ödememek için vekiline suç isnat ederek baroya şikayet eden, paramı aldı vermedi diyen, avukatlara hileci yalancı gözüyle bakan bu kadar insan varken, ben kendi adıma mesleki dayanışma içerisine girerek bu ön yargıları ufak ufak kırabileceğimiz düşüncesiyle beyanlarda bulunmuştum.

Bugün, çalışmakta olduğum kurumlardan birine borçlu olan bir meslektaşım dosya borcu ile ilgili olarak görüşmeye gelecek. Bu avukat, ilk gönderilen ödeme emrini iptal ettirmişti. Buna rağmen; bir avukatın maddi anlamda bir çıkmaza girmesi, sırf bu nedenle süre kazanmak için böyle bir yola başvurmuş olması meslek adına utanç vericidir. Bu nedenle kendisine borcun ödeyebileceği oranda ödenmesi noktasında her türlü imkanı tanıyacağım. Netice itibariyle bu şahıs kurum alacağını ve benim vekalet ücreti alacağımı 3 ay geciktirdi. Ama onun yaptığına benim de aynı şekilde karşılık vermem, kendi adıma yakışmayacak bir durumdur.

Siz zaten karşı taraf vekilinin suçlu ya da haksız olduğuna kanaat getirmişsiniz gibi ama daha önce de söylediğim gibi takdir Sizin!