Mesajı Okuyun
Old 18-07-2009, 23:34   #241
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
ya avukatlık sınavı da çok mantıklı değil.Test usulü bir sınav avukatlık ya da hakimlik için olmamalı.O yüzden fakültelerin belli bir seviyede olması ve okulu bitiren bir kimsenin dolu dolu ayrılması yeterli olmalıdır.Zaten össyi kazanıp gelen öğrencilere hukuk fakültesini bitirince avukat olmak için bir de sınav yapılması mantıklı değil.O zaman biz ne için okuduk bu okulda?Mezun olabilen herkes direk avukat olabilmelidir ama mezun olmak için belli bir kaliteden ödün verilmemesi gerekir.Okulların aşağı yukarı aynı eğitimi vermesi gerekir.Ne yazıkki bizim ülkemizde böyle bir sistem yok.Kimi fakülteler anayasa hukuku dersinin sınavını bile test şeklinde yapıyor.Şimdi o fakültede okuyanla diğer fakültelerdekiler bir mi?

Yazınıza katılmıyorum, kendim bir şey yazmayacağım çok sevdiğim bir avukat büyüğümün bu konudaki görüşünü alıntı yapıyorum kendilerinden izinsiz olduğu için burayı okuyunca aff buyursunlar:

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Hukuk mezunu olmak ile avukat olmak farklı şeylerdir. Sınav, kişinin hukuk mezunu olması olgusunu geçersiz kılmayacaktır. Ben (biz=sınav isteyenler) avukatlığın geldiği bu noktada, kişisel yetersizlik, eğitim yetersizliği, staj eksikliği-yetersizliği gibi nedenlerle avukatlık kalitesinin bozulduğunu, tüm avukatların sınava tabi tutulmasını istiyorum (istiyoruz). Sınavı kazanamayanların diplomaları iptal edilmesin elbette ama avukatlık da yapamasınlar.

Avukat olarak kendine güvenenlerin sınava karşı çıkışlarını anlayamıyorum. Sınavın ne şekilde olacağının bir önemi yok, nasıl olsa herkes aynı sınava gireceğinden şartlar eşit.