Mesajı Okuyun
Old 08-03-2008, 13:21   #14
Av. Ali Özcan

merhabalar...
öncelikle dünya kadınlar gününüzü kutluyorum. ama yazmadan yapamayacağım bir hususu dillendirmek istiyorum. bugüne kadar çok ezilmiş ve gerçekten eşya olarak görülmüş kadınların varlığını kabul etmekle birlikte olayın çok abartıldığını düşünmekteyim. bence ikinci sınıf kadın yoktur. kendini ikinci sınıf gibi hisseden ve böyle davranan kadın vardır. bunun tek nedeni ise eğitimsizliktir. bu şekilde dert yanmanın yanında kadınlar ve erkeklerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. yukarıda geçen bazı durumların ise kadın-erkek eşitliğini sağlamaktan çok kadına üstünlük sağlanması amacıyla yazıldığını düşünüyorum. örneğin kürtaj olabilmek için kocanın rızasının alınmaması gerektiği belirtilmiş. bence böyle bir durumda kocanın rızasının alınmasından daha doğal bir şey olamaz. tabi sağlık sorunları nedeniyle kürtajı bunun dışında tutuyorum. bebeği doğuıran kadın olmakla birlikte bebeği kadına ait bir eşya gibi düşünüp onun üzerindeki tek tasarruf hakkının anneye verilmesi gibi bir durum ortaya çıkar ki bunu tasvip etmek mümkün değildir. o bebeğin bir de babası vardır ve o bebek dünyaya getirimke istenmiyorsa bu konuda hem annenin hem de babanın rızası olmalıdır.
bunları yazdım diye bazı arkadaşlarımız beni ayrımcılık yapan biri olarak da görebilir. ancak ben olayın çok abartıldığını dülşünen ve istedikten sonra erkeklerin sahip olduğu tüm hakları kullanabilen kadınların varlığından gocunmayan biri olarak bilincin ve eğitim standartlarının yükseltilmesi gerektiğini düşünen biriyim. tekrar kadınlar gününüzü kutluyor ve hepinize sonsuz saygılarımı sunuyorum...