Mesajı Okuyun
Old 10-09-2012, 22:51   #1
Mert_

Varsayılan İYUK md 28 ve Vekalet ücreti tahsili sorunu

Öncelikle iyi çalışmalar.

SGK aleyhine açmış olduğum 4 adet dava lehime sonuçlandı ve mahkemece herbir dosya için 600 TL vekalet ücreti ve yargılama giderlerinin SGK'dan tahsiline karar verildi. Bende 3. yargı paketi ile getirilen ve Anayasa'ya aykırı olduğunu düşündüğüm İYUK md 28/2 gereği bu alacakların tahsili için ilgili kuruma dilekçe verdim. Dilekçemde IBAN numaramı bildirdim ve mahkeme ilamı ve vekaletnamemi de ayrıca ekledim. (verdiğim dilekçelerin evrak kayıt numaralı bir suretlerini de teslim aldım)

Bugün SGK'dan tarafıma yazı geldi ve yazı da tekrar hesap numaramı bildirmem gerektiği, ayrıca serbest meslek makbuzu ve vekaletnamemin bir suretininde ikinci vereceğim dilekçemin ekinde sunulması talep edildi.

Gelelim soruya.

1- İYUK madde 28/2 de sadece hesap numarasının yazılı olarak bildirilmesi yeterli dediği halde, SGK'nın benden serbest makbuzunu dilekçemin ekine eklememiş olmamdan ötürü ödeme yapmaması sizce doğru mudur? İYUK'da serbest meslek makbuzu ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

2- 15 Eylül 2012 tarihinde 30 günlük yasal sürem dolmakta, sizce SGK aleyhine icra takibine başlamalı mıyım?

Ben 30 günlük süre dolduktan sonra SGK aleyhine icra takibine başlamayı düşünüyorum. İcra takibine başlamam neticesinde SGK tarafından merciye şikayete gidileceğini biliyorum. Ancak daha önceden hesap numaramı bildirmiş olmamdan ötürü bu şikayetin reddedileceği kanaatindeyim.

Bu konularda değerli görüşlerinizi rica ediyorum.

Tekrar iyi çalışmalar. Saygılar.