Konu: Mal Beyanı
Mesajı Okuyun
Old 19-06-2004, 02:30   #9
Gemici

İsterseniz kanunun lafzı üzerinde duralım.

Alıntı:
IIK Madde 74

......"ve buna nazaran borcunu ne suretle ödeyebilecegini yazi ile veya sifahen icra dairesine bildirmesidir".

Bu hüküm benim kanaatime göre borçlunun lehine yorumlanması gereken bir ifade taşıyor. Şöyleki hüküm borçlunun borcu ne suretle ÖDEYEBİLECEĞİNDEN bahsediyor, ne şekilde ÖDEYECEĞİNDEN değil. Kanun koyucu benim kanaatime göre borçluyu köşeye sıkıştırmak istemiyor, tam tersine ona belirli seçenekler sunma imkanı tanımak istiyor. Buna dayanarak borçlunun belirli seçenekler getirme durumu söz konusu olabilir. Borçlu, borcumu şöyle yada böyle ödemek istiyorum diyebilir. Kanun koyucunun gayesi burada, borçluya alacaklısını veya alacaklılarını tatmin edebilmek için hangi olanakları olduğunu bildirmesini sağlamaktır. Böyle bir seçeneği olmayan, yani borcunu ödemekten aciz olan, borçludan mahkemenin "borcunu nasıl ödeyeceksin, bildir bakalım" demesi abes olur bence, çünkü bir seçenek yok. Bu seçeneksizliğini de borçlu, borcu ödemekten aciz olduğunu belirten mal beyanı ile kanıtlıyor zaten.

Kanun "...buna nazaran borcunu ne suretle ÖDEYECEĞİNİ yazı ile veya şifahen icra dairesine bildirmesidir", demiş olsa idi durum daha başka olurdu bence. Çünkü bu tanımlamada bir zorlayıcılık bir taahüt var, "ÖDEYEBİLECEĞİNDEN" olduğu gibi bir seçenek veya seçenekler yok. Bu mantıktan yola çıkarak İİK Madde 74 borçlunun lehine yorumlanması gereken bir hükümdür ve borçlunun lehine olan bir hükme riayetsizlikten borçlunun cezalandırılması yersizdir diye düşünüyorum.

Eğer İİK Madde 74 belirttiğim gibi yorumlanmazsa ve mal beyanında bulunan borçlu borcunu nasıl "ödeyebileceğini" belirtmediği için cezalandırılırsa, kanunda bir çelişki var demektir. Diğer taraftan eğer bu hüküm benim anlattığım gibi yorumlanırsa, borçluyu cezalandıran mahkemede ve hakimde bir hata var demektir.
"Mal beyanının" ve "borcun nasıl geriye ödeneceği" konusunun birbirinden bağımsız iki konu olduğunu belirtmekte bilmem fayda varmı?

Sayın Ege, tam bunları yazarkan son mesajınızı gördüm, yazdıklarımı "sil yeni baştan" yapmamak için yazdıklarınızı görmedim kabul ediyorum.

saygılarımla