Mesajı Okuyun
Old 02-11-2007, 20:23   #19
Gülümse

Varsayılan Harcamalara dikkat!

Özellikle USA ya gittiyseniz sizi bekleyen ciddi bir tuzak var.. O da alışveriş..

Burada büyük marka kabul gören bir çok mağaza orada da önemli markalar olmasına ramen Türkiye koşullarını karşılaştırdığınız anda şaşırıp kalıyorsunuz.. O markada olan aynı kazağı neredeyse 1/5 fiyatına almanız mümkün.. Elektronik aletlerde de 1/10 derecesinde düşük fiyatlar ile karşılaşıyorsunuz..

O yüzden en kaliteli mağazaların olduğu alışveriş merkezlerinde Türkler ile karşılaşmanız mümkün.. Herkez birbirine en pahalı markaları gösterip bu fiyata bizim oradalar böyle kalitelisini almak imkansız dediklerine tanık oluyorsun..

Hal böyle olunca evdeki hesap çarşaya uymuyor.. Aaa bizim oralarda bu şu kadar bu bukadar diye bir başlıyorsunuz alışverişe sonunda ciddi bir rakkam ile karşı karşıya kalıyorsunuz..

Sadece cazip olan şey fiyatlar değil tabi.. Gerçekten her şey tüketime göre öyle ayarlanmış ki, cicili bicili albenili bir sürü şeyle karşılaşıyorsunuz.. Bakıyorsunuz fiyatları ise 1 dolar cıvarında, cüzdanınıza dokunmadığına kanaat getirdiğini bu cicili bicili şeyler ile çantanızı öyle dolduruyorsunuz ki kasaya geldiğinizde gözlerini faltaşı gibi açılıyor..

Eh hayat elinde görünmez sopası ile bir çok konuda bizi eğitip öğretiyor.. NY ye 2. gidişimde bir aydan daha uzun bir süre orada kalmıştım.. O kadar sıkılmışım bir daha oralara gitmeme kararı almış ve o duygu ile öyle alışveriş yapmışım ki 2 sene boyunca aldıklarımı kullandım

Şimdilerde kendimi bu konuda iyi eğittiğime inanıyorum.. Daha önceden tasarladığım şeyler dışında hiç bir şey yolundan çıkartamıyor beni.. Yani artık evdeki hesap çarşıya uyuyor..