Mesajı Okuyun
Old 08-06-2010, 08:36   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hüsamettin Dinçer
Merhaba,

Müvekkil bir taşınmaz üzerinde birinci derecede ipotek alacaklısı ve borçluya karşı açtığımız icra takibi sürmekte. İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla ilamlı icraya başvurduk ve borçlu İcra Mahkemesinde takibi şikayet ettiği için mahkemede de yargılama devam etmekte, dosya halen bilirkişi incelemesinde.

Bu arada aynı taşınmaz üzerinde ikinci derece ipotek alacaklısı da taşınmazın satışını istemiş durumda ve önümüzdeki hafta satışı var.

Rüçhanlı alacaklı sıfatıyla bu satışa pey akçesi ödemeden ve ihale üzerimize kalırsa ihale bedeli de ödemeden alacağımıza mahsuben katılmamıza yasal bir engel var mıdır * Talimat icra müdürlüğü bu dosyada alacaklı görünmediğimizden pey akçesi ödeyerek ve ihale bedelini de gerekirse peşin yatırarak satışa iştirak edebileceğimizi iddia etmekte ve alacağa mahsuben katılamayacağımızı söylemekte. Bu arada bizin alacağımız çok yüksek ve olası satış bedeli bizim alacağımıza bile karşılamayacak durumda.

Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlarımızdan yardım rica ediyorum. Yargıtay kararı taramasında da benzer olaya dair bir karar bulamadım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Takip alacaklısı sadece alacağına mahsuben ihaleye katılabilir. İpotek alacaklısı olup da takip alacaklısı olmayan müvekkiliniz, satış bedelinden alacağını öncelikle tahsil eder ama alacağına mahsuben ihaleye katılamaz.

Bu manada icra müdürünün doğru beyanda bulunduğu düşüncesindeyim.