Mesajı Okuyun
Old 05-05-2009, 20:46   #10
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan evlilik dışı çocukların, anne ve gerçek babanın evlenmesinden sonra tanınması

Merhaba,

Müvekkilem Almanya'da ilk eşi ile evli iken 3 çocuğu oluyor. Bu 3 çocuğun doğumundan sonra müvekkilem ile ilk eşi boşanıyorlar. Müvekkilemin ilk eşi Almanya'da açmış olduğu nesebin tashihi davası ile müvekkilem ile evliliği esnasında dünyaya gelen bu 3 çocuğun kendisinden olmadığını karara bağlatıyor. Boşanma kararı ve nesebin tashihine ilişkin Alman mahkemesi kararı Türkiye'de tanıtılıyor fakat çocukların nesebinin tashihine ilişkin mahkeme kararı Türk nüfus kayıtlarına son bir aya kadar işlenmiyor. Bu arada müvekkilem ile çocukların gerçek babası evleniyorlar. Müvekkilemin bana vekalet vermesinden sonra nesep tashihine ilişkin kararı nüfus kaydına işlettirdim. Yine çocukları da müvekkilemin kızlık soyadıyla müvekkilemin nüfus kaydına ve müvekkilemin şu anki eşi ve çocukların gerçek babasını da baba hanesine yazdırarak kaydettirdim.
Müvekkilemin eşi (çocukların gerçek babası) ile bulunduğumuz şehirdeki Türk Konsolosluğuna gittik. Baba çocukları konsolosluğun nüfus birimine verdiği beyan ile tanımak istedi. Ben de hazırlıklı şekilde gerek Medeni Kanunun gerekse Nüfus Hizmetleri Kanununun ilgili hükümlerini yanıma alarak çocukların gerçek babası ile birlikte konsolosluğua gittim.

Tüm çabamıza rağmen konsolosluk çocukların gerçek babasının çocuklarını tanıma ve kendi nüfusuna ve kendi soyadıyla geçirilmesi talebini kabul etmedi. Konsolosluktaki yetkilinin düşüncesine göre çocuklar evlilik dışı olmuş olsaydılar babanın bugünkü talebi kabul görebilirmiş.
Tanıma isteminde bulunan gerçek baba şu an çocukların annesi ile evli olduğu için çocukları tanımak için Türkiye'de dava açmak zorundaymış. Yine konsolosluktaki yetkiliye göre tanınacak 3 çocuktan 2'sinin 18 yaşını geçmesi de bu çocukların gerçek baba tarafından tanınmalarına engelmiş ve ancak bu 2 çocuk dava açarak babalarının hanelerine geçebilirlermiş.

Kanuni düzenlemelere baktığımda; gerçek babanın çocuklarını tanıması için ne anne ile evli olmaması koşulu ne de yaşla ilgili bir koşul var.

Çocukları tanıyacak şahsın (gerçek babanın) çocukların annesi ile evlenmiş olmasının, çocukların nüfus memuruna yazılı beyan ile tanınmasına bir engel göremiyorum. Mahkeme yoluna başvurmak ise zaman kaybından öteye bir anlam ifade etmiyor.

Bahsettiğim problem ile ilgili olarak kıymetli bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla.