Mesajı Okuyun
Old 24-09-2007, 14:10   #5
Themis99

Sayın Havva Hanım,
Vasilik görevinin yürütülebilmesi için vasi ile vasi atanan şahıs arasında her hangi bir husumet olmaması gerektiği gibi her hangi bir çıkar çatışmasıda
olmamalıdır.
Alıntı:
TMK madde 414 '' Haklı sebepler engel olmadıkça ,vesayet makamı ,vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini vasilik koşullarına sahip olmaları kaydı ile bu göreve atar. BU atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde bulundurulur. ''
Alıntı:
MK madde 418 '' Aşağıda ki kişiler vasi olamazlar
1.Kısıtlılar
2.Kamu hizetinden yasaklılar veya haysiyetsiz hayat sürenler,
3.Menfaati kendisine vasi atanacak kişinin menfaati ile önemli ölçüde çatışanlar veya onunla aralarında düşmanlık bulunanlar.
4.İlgili vesayet daireleri hakimleri ''
Alıntı:
TMK madde 422 '' Vasiliğe atanan kişi bu durumun kendisine tebliğinden başlayarak on gün içinde vasilikten kaçınma hakkını kullanabilir.
İlgili olan herkes, vasinin atandığını öğrendiği tarihten itibaren 10 gün içinde atamanın kanuna aykırı olduğunu ileri sürebilir.
Vaseyet makamı ,vasilikten kaçınma veya itiraz sebebini yerinde görürse yeni bir vasi atar ; yerinde görmediği takdirde , bu konuda ki görüşü ile birlikte gerekli kararı vermek üzere durumu denetim makamına bildirir. ''
Denetim makamına bir müracaat söz konusu olmamış mı acaba?
Denetim makamının itiraz üzerine vermiş olduğu kararları kesindir. Temyiz edilemediği gibi itirazda edilemez.
Vesayet makamı olan Sulh Hukuk Mahkemesinin yapacağı şey bir karar vermek ve dosyayı bir raporla denetim makamına sunmaktır.
Alıntı:
TMk madde 426 '' Vessayet makamı aşağıda yazılı olan veya kanunda gösterilen diğer hallerde ilgisinin isteği üzerine veya resen temsil kayyımı atar.
1.Ergin bir kişi ,hastalığı, başka bir yer de bulunması veya benzeri bir sebeple ivedi bir işini kendisi görebilecek veya temsilci atayabilecek durumda değilse ,
2.Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün veya kısıtlının menfaati çatışıyorsa ,
3. Yasal temsilcinin görevi yerine getirmesinde bir engel varsa. ''
Umarım yardımcı olur. Çalışmalarınızda başarılar .