Mesajı Okuyun
Old 05-03-2007, 13:13   #2
sahinaydın

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=1629
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3173
Anayasa
I. Temel hak ve hürriyetlerin niteliği
MADDE 12. – Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir
Medeni Kanun
A. Hukukun uygulanması ve kaynakları
Madde 1.- Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır
B. Kişiliğin korunması
I. Vazgeçme ve aşırı sınırlamaya karşı
Madde 23.- Kimse, hak ve fiil ehliyetlerinden kısmen de olsa vazgeçemez.

İçgüdü,yaşama isteği, “ölümün son mu başlangıç mı olduğu” tartışmasına hiç girmeden, ölümün acı hissi verdiğinin öngörülmesi,
Nihayetinde, acı ama gerçek olanı hatırlayıp her defasında acı çekmektense(!),
Unutup, yaşamaya devam etmek, unutmaya devam etmek, aşamalar kaydetmek, her aşamada hayattan daha fazla zevk almak, son aşama “yaşam hakkı” nitelendirmesi.
Yaşamak, başka bir iradenin buna son vermesi engellenmek istediğinde elbette haktır.
Tersi düşünüldüğünde, yaşam hakkım varsa ölme hakkım da var(!) derler.
(Menfaatler teorisini), yaşamak menfaattir.Korunmaya değer en yüce menfaat.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne göre ise
İnsan olmaktan kaynaklanan en büyük haktır;
Madde 3 -Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.
Yaşam haz ve kederle yoğrulunca “ben” olur.
“Ben” yaşarım, ölürüm. Kime ne? Derler.
Bazıları; bu yaşamı ben kendime vermedim ki kendimden alayım, der.
Yaşar ve ölürüz.
Bazıları ölümcül acılardan kurtulmak için ölmek ister.
Kendi hayatına son vermeye gücü yetmeyen insanın durumu acıdır.
Ötenazi…
Ben yaşarım, ben ölürüm.
Acı çekmektense ölürüm, böyle yaşamaktansa ölürüm…
Alıntı:
Bana göre iyileşmesi mümkün olmayan ayrıca yaşadıgı her saniye kendisi için bir işkenceye dönüşen bir insanın "Yaşam Hakkı" oldugu gibi "Ölme Hakkı" da bulunmalı.. Hem "yaşam hakkı" ifadesinden bunun bir hak oldugunu açık, "yaşama görevi" veya "yaşama yükümlülüğü" değil de "Yaşama Hakkı".

O acıları çeken, üstelik cevresindekilere verdiği üzüntüyle daha da yıkılan kişi buna karar vermesi gereken kişi olmalıdır. "Bir gün hastalığın çaresi bulunur da acı çekmekten kurtulursun" demek, savunuldugu gibi "yaşam hakkı"nın verilmesi değil, kişiye yapılan bir "işkence"dir. Bu da bütün ülkelerde bir suç zaten..

Ayrıca.. "Yaşam Hakkı" ifadesinden başkası ne anlıyor bilmiyorum ama bana "kişinin parası olmasa da aslında çaresi olan bir hastalıktan ölmesini engellenmesi", ötenaziden daha ön plana cıkıyor gibi geliyor. Yani bir kişinin parası yok, ağır hasta ama tedavi masrafları cok fazla para gerektiriyor.. Bu durumda kişinin ölüme terkedilmemesi, ölümü isteyen bir kişiye verilmiş "yaşam hakkı"ndan daha önemli diye düşünüyorum..

Eğer ben o durumda olsam.. Kimseyi dinlemezdim..

Sn Ahu demiş.
Ben de dinlemezdim. Ölmek hak olmasa da.
Saygılar.