Mesajı Okuyun
Old 19-12-2003, 16:23   #8
Gemici

Sayın Salıcı,

Durum biraz karıştı olayı, en azından benim açımdan, sil yeni baştan yapmamız gerekiyor.

Birincisi: benim verdiğim süreler Alman Hukuku için geçerli, Yönerge için değil. Yönergenin belirttiği cayma süreleri yedi gün ve üç ay.

Yalnız belirtmek gerekir, benim kanıma göre, bu sürelerin olayımızda bir rolü zaten yok. Mesafeli Sözleşmelerde ve Tüketiciyi Koruyan diğer mevzuatta korunan ve cayma hakkı olan sadece “Tüketici” . 97/7/EG Sayılı Yönerge Tüketiciyi şöyle tarif ediyor: Bu yönergeye göre “Tüketici” sözleşmeyi yaparken, ticari veya mesleki bir amaç gütmeyen gerçek kişidir.

Böyle oluncada Sizin bahsettiğiniz firmanın Tüketicilere tanınan Sözleşmeden Cayma Hakkından faydalanması düşünülemez kanımca.

Müvekkiliniz Firma aynı gerekçe ile, Avrupa Parlamentosunun yetkili mahkemeyi belirliyen 44/2001 sayılı ve 22 Aralık 2000 tarihli Yönergesinden de Tüketici olarak yararlanamaz.

Böyle oluncada İspanyol Firmasının “Genel Sözleşme Şartlarına” bakmak gerekir. Bana öyle geliyorki, İspanyol Firması “Genel Sözleşme Şartlarında” yetkili mahkeme olarak İspanyadaki bir mahkemeyi göstermiştir. Sizin Müvekkilinizde sözleşmeyi imzaladığı için, İspanyol Firmasının gösterdiği yetkili mahkemeyi kabul etmiş sayılıyor.

Postayla Gönderilen Tekliften bahsediyorsunuz ayrıca, böyle oluncada Müvekkiliniz bir ticari işletme olarak neyi imzaladığımı bilmiyordum diyemez bence. Dese bile mahkemenin bunu ne ölçüde ciddiye alacağını bilmiyorum.

Tekrarlamak gerekirse: Bence İspanyol Firması İspanyadaki Mahkemeler üzerinden dava açar. İnternet üzerinden satış yapan bazı Firmalar genel sözleşme şartlarında alıcının ikametgahı mahkemesinde de dava açabileceklerini belirtiyor. İspanyol Firması için, her iki durumdada, dava açmak rizikolu.

İspanyada bir karar verilirse bu kararın Türk Mahkemeleri tarafından tenfiz ve tanınması gerekecek. Türkiyede dava açarlarsa avukat tutmak mecburiyetindeler. Bütün bunlar masraf. Benim bildiğim kadarı ile böyle durumlarda, başarı şansını yüzde yüz olarak görmeyen birçok firma dava açmaktan çekiniyor.

Müvekkilinizin kendisini savunacağını, sözleşmedeki imzanın geçersiz olabileceğini bilirlerse, dava açıp açmamakta tereddüde düşerler gibime geliyor.

Saygılar