Mesajı Okuyun
Old 23-12-2009, 12:23   #7
Av.Sedat Yahşi

Değerli Meslektaşlarım,

25 yılı aşkın meslek hayatım boyunca defterlerimi kendim tuttum,beyannamelerimi verdim.Bu süre içersinde sadece üç kez ceza ödemesi tahakkuk ettirildi.Bunların biri gelir vergisi 2.taksit ödemesini yatırmadığım içindi ki o ay evlenmiştim ve düğün telaşı içersinde unutmuştum.İkincisi 2008 yılındaydı,e-beyanname gönderme sırasında internet hatlarındaki aksaklık nedeniyle birgün geç beyanda bulunabilmiştim,ceza tahakkuk ettirildi.Üçüncüsü ise bu yıl Ağustos ayında gönderilen geçici vergi beyannamesinin süresini takvimime yanlış işaretlediğimden yine süreyi kaçırmam nedeniyle tahakkuk ettirilmişti.Bunların dışında tarafıma vergi nedeniyle tahakkuk ettirilen başkaca bir ceza da olmadı.

İşleri çok yoğun olmayan meslektaşlarımın kendi defterlerini tutmalarının bir zorluğu yok.Burada dikkat edilmesi gereken husus süreleri kaçırmamak.Zaten bir tek serbest meslek defteri tutuyoruz.Gider olarak gösterebileceğimiz çok az şey var.Her yıl vergi daireleri o yıla ait vergi takvimlerini broşür olarak yayınlıyorlar.Aynı takvimi E-Mail adresinize de gönderiyorlar.Ben bu takvime göre beyanname tarihlerini masaüstü takvimime not alıyorum ve o tarihlerde e-beyannamemi düzenliyorum.E-beyannameye geçilmeden önce sadece yıllık gelir vergisi beyannamesini hazırlarken bir muhasebeci arkadaşımdan yardım alıyordum.Şimdi buna da gerek kalmadı.Zaten bir sorunla karşılaştığınızda vergi dairesinin 444 lü bir hattı var oradan size on-line yardım ediyorlar.
Yukarda da değindiğim gibi işi fevkalade yoğun olmayan ve düzenlilik konusunda problem yaşamayan genç arkadaşlarım bu işi rahatlıkla kendi başlarına yapabilirler.Beyanname verme süresini kaçırmamak çok önemli.En çok ceza tahakkukuyla burada karşılaşıyoruz.Bu yüzden vaktim yok,takip edemem,uğraşamam diyorsanız astarı yüzünden pahalı olmaması için muhasebeciyle çalışmak en doğrusu.

Herkese kolaylıklar dilerim