Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 11:09   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasında 2.Duruşmaya Çağrı

Sayın Hukukçular,
23 yıllık evliliğin ardından, 7 ay kadar önce eşimin de rızası ile 17 yaşındaki kızımızı alarak evden ayrıldım ve kiralık bir daireye taşındım. Nedeni, eşimin 3 yılı aşkın bir süredir alkol bağımlısı olması, tedaviye hiçbir şekilde yanaşmaması; yine üç yılı aşkın bir süredir işyerinde çalışan bir bayanla (kendi ifadesi ile sadece mesajlaşmadan ibaret ve evliliğimiz için bir tehdit unsuru olmayan..)ilişkisini ısrarla sürdürmesi. Amacım, evliliğimizi kökten sarsan bu etkenleri ortadan kaldırması için eşime zaman tanımak idi.Ancak aradan geçen bunca zaman içinde hiçbir şey düzelmediği gibi, düzeleceğine dair ümitlerim de tamamen yok olduğundan, iki ay önce MK.166.Md.ye göre boşanma davası açtım. Herhangi bir tazminat talebim yok. Kızımız bu ay 18 yaşına gireceğinden velayetle ilgili de bir sorun yok. Tek sorun, eşimin bu koşullarda davadan vazgeçip eve dönmem konusunda ısrarlı tutumunu sürdürmesi. 1. duruşmaya gelmedi. Hakim bana şifaen 10 gün içinde delil ve tanıklarımı mahkemeye sunmamı söyledi ve yine şifaen 2.duruşma gününü verdi.
1. Bana ve eşime 2.duruşma için yazılı bir tebligat gelmeyecek mi?Bana şifaen söylendi ama, eşimin nasıl haberi olacak?
2. 10 günlük süre ne zamandan başlar?Süre bitiminden sonra yapacağım başvuru kabul edilir mi?
3. Evliliğimi temelden sarsan bu nedenleri mahkeme huzuruna taşımak, hele hele delil ve tanıklarla bunu ıspatlamaya çalışarak eşimin onurunu zedelemek istemiyorum. Dostça, kırmadan, kırılmadan bir evliliği bitirmenin yolu yok mudur?
4. Herhangi bir delil ya da tanık sunmadan 2.duruşmaya gidersem;
a. Hakim beni dinler mi?(1.duruşmada, sadece "boşanma kararın geçerli mi?" diye sormuştu.)
b. Eşim yine duruşmaya katılmazsa, davanın bundan sonraki olası seyri ne olur?

Bilgi paylaşımınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.