Mesajı Okuyun
Old 03-08-2011, 13:10   #9
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan kezzy
Olumlu cevap gelmesi durumunda devredilmiş tapuların tespiti yapılabiliyor Sayın thanatos.

Üstadım;
Mal varlığına ulaşılamadığını mesajımın en başında zaten belirtmiştim. Evet sizin belirtiğiniz şekilde düşünülebilir ancak 2 yılı belirtmemdeki neden devredilmiş taşınmazların tespit edilmesi durumunda İİK'nun 278. kapsamında değerlenirilip değerlendiremeyeceğidir. Zira İİK md. 278 uyarınca iki senelik süreden önce devredilen taşınmazlar iptale tabi olmadığı yönde birçok yüksek merci kararı var.
İcra Müdürlüğünün araştırma yapması konusunda ise tamamen Sayın Av. Engin Ekici'ye katılıyorum.

Tasarrufun iptali talepli dava ikame etme ihtimalinizi düşünmüştüm. Ancak bu durumda lehinize verilecek icra müdürü kararının daha fazla işinize yaraması için 5 yıl geriye doğru talebinizi açarsanız daha sağlıklı olur.

İcra dairesinin zabıtaca araştırılarak adres tespiti yaptırması ancak tebligat yapılıp, takip kesinleşene kadardır. Takibin kesinleşmesini müteakip dairenin delil toplama veya borçlunun malvarlığını araştırmak diye bir görevi bulunmamaktadır. Haciz talep etmek ise başka bir şeydir. Borçlunun x bankasında hesabı var mıdır diye sordurmanız başka birşeydir, borçlunun x bankasındaki mevduatının haczini talep etmek başka birşey, şeklindeki düşüncemde biraz daha ısrar etmek istiyorum